Bratislava, Moskva, 13. apríla 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Exportná „dcéra“ ruského gigantu Gazpromu – Gazprom-export podpísala so slovenskou spoločnosťou Eustream dohodu o prístupe ku plynovej prepravnej sieti a o preprave plynu na dobu do 1. októbra 2050

Ilustračné foto

Ruská a slovenská spoločnosť podpísali zmluvu s balíkom 5,3 miliardy eur. Gazprom-export nezverejnil presné znenie zmluvy so slovenským partnerom, odvolávajúc sa na obchodné tajomstvo. Pripomenul však, že posledná tranzitná zmluva medzi Eustreamom a Gazprom-exportom počítala s obdobím r. 2009 – 2028. Nová zmluva toto obdobie predĺžila do r. 2050.

„Dcéra“ Gazpromu tak vyvrátila všetky pochybnosti a odmietla špekulácie zahraničných médií a „odborníkov“, že keď plyn  nepotečie z Ruska cez územie Ukrajiny, tak nepôjde ani cez územie Slovenska. Ruskí partneri potvrdili, že Slováci sa nemusia obávať realizácie projektu Nord Stream 2, pretože ruský plyn sa za každých okolností bude distribuovať cez územie Slovenska a slovenskí partneri o svoje zisky neprídu.

„Táto dohoda vytvára základ pre uzatvorenie ďalších zmlúv o preprave plynu so slovenskými partnermi,“ uvádza sa vo vyhlásení vedenia ruskej spoločnosti. Ruský partner tak potvrdil svoje vyhlásenia, ktoré robil ešte od júna minulého roka, keď odpovedal na špekulácie o tom, že ruský plyn sa kvôli Nord Streamu 2 nebude distribuovať cez územie Slovenska.

Odvtedy Gazprom viackrát zopakoval, že sa so slovenským operátorom dohodol na tom, že využije jeho kapacity na prepravu plynu, ktorý sa z Ruska do EÚ bude distribuovať cez Baltické more, a to aj bez tranzitu cez Ukrajinu. Gazprom zasa zdôraznil, že ruský plyn, ktorý sa do EÚ dostane cez Baltické more, potom cez územie Slovenska a Česka bude distribuovať do rakúskeho terminálu v Baumgartene.

Eugen Rusnák