Bratislava 9. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Nemecký gastroenterológ, profesor a lekársky riaditeľ súkromnej kliniky Helios v Krefelde Thomas Frieling v rozhovore pre Focus.de vymenoval potraviny, ktoré škodia sliznici čreva

Ilustračné foto

Podľa jeho slov kvôli dlhodobej nesprávnej výžive môže vzniknúť chronický zápal čreva, rakovina hrubého čreva a konečníka a tiež cirhóza pečene.

Treba sa v prvom rade vyvarovať jednoduchých a rafinovaných cukrov, obmedziť spotrebu pečiva, čokolády a marmelády, podotýka lekár.

Okrem toho sa odporúča znížiť množstvo slaniny, údenín a salámy, pretože tieto potraviny sú považované za karcinogénne. Frieling však poznamenal, že jedenie týchto potravín raz týždenne organizmu neuškodí. Treba sa ich úplne vzdať pri bolestiach brucha, nadúvanie a kŕčoch.

Črevu škodia tiež tzv. zlé tuky, preto je treba vylúčiť margarín a majonézu.

Medzi potraviny, ktoré chránia sliznicu čreva, patrí banány, ryby, ovocné pyré, varené zemiaky a kyslá kapusta.

Čím nahradiť lieky?

Na konci novembra Sputnik informoval o tom, ktoré potraviny dokážu nahradiť lieky.

Lekárka Franziska Rubinová vyhlásila, že so správnou stravou sa dá vyhnúť mnohým chorobám a nebude potrebné platiť za drahé lieky. Rubinová ale varovala, že v niektorých prípadoch alternatíva liekov neexistuje.

Lekárka uviedla desať najzdravších potravín. Ide o ovos, med, zázvor, zemiaky, kapustu, kurkumu, olej, soľ, citrón a cibuľu. Pričom je nemusíme len jesť, ale možno ich využívať aj na obklady a masky.

Črevá potrebujú napríklad ovos a kapustu. Ovos znižuje hladinu cholesterolu a vďaka vláknine prispieva k prevencii rakoviny. Kapusta zase uľahčuje trávenie a je dobré na zrak.

Ovos ako prostriedok na vonkajšie použitie dobre pôsobí na kožu. Rubinová odporučila jeho použitie pri neurodermatitíde.

Osobitnú pozornosť venovala Franziska Rubinová dezinfekčným vlastnostiam medu a soli.

Podľa jej slov je med nenahraditeľný pri bronchitíde a obklady s ním pri artróze. Kúpeľ so slanou vodou poradila tým, ktorí trpia na dnu.

Lekárka poznamenala, že si nevie predstaviť zimu bez zázvoru. Zvlášť cenný je jeho povzbudzujúci účinok a pôsobenie na cievy. Z kladných účinkov vyzdvihla Rubinová riedenie krvi, zníženie hladiny cukru a cholesterolu a tiež pomoc v trávení. Zázvorové obklady sú tiež dobré na obličky.

Rastlinné oleje posilňujú srdce, je presvedčená lekárka. Lyžica olivového oleja posilňuje krvné cievy, ľanový olej zasa zabráni krvným zrazeninám. Tymianový olej sa hodí na masáž hrudníka pri bronchitíde.

Proti bolestiam hlavy poradila Rubinová kávu s citrónom. Tento citrus tiež zmäkčí tvrdú kožu na lakťoch a chodidlách.

Na vyrážku sú dobré medové masky s kurkumou. Vnútorné užívanie kurkumy je dobré proti zápalom. Podľa názoru Rubinovej to umožní znížiť riziko vzniku onkologických chorôb.

Cibuľová polievka je užitočná pri zápale močového mechúra a varené zemiaky pomôžu od pálenia záhy.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj