Bratislava/Praha 28. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar už neradí českému ministrovi vnútra Jánovi Hamáčkovi. Gašpar prestal českému ministrovi radiť v oblasti bezpečnosti a polície na konci minulého roka, informuje portál aktualne.cz

Na snímke Tibor Gašpar

Odchod Tibora Gašpara z postu radcu českého ministra Hamáčka je niektorými médiámi spájaný s aktuálnymi informáciami, že Gašpar ešte na poste prezidenta Policajného zboru SR mal údajne vydať pokyn na prelustrovanie Jána Kuciaka koncom roka 2017.
Podľa médií, riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície na policajnom prezídiu Pavol Vorobjov len niekoľko mesiacov pred dvojnásobnou vraždou vo Veľkej Mači údajne “na pokyn vtedajšieho policajného prezidenta Gašpara” lustroval Jána Kuciaka v policajnej databáze na policajnom prezídiu.
“Takýto príkaz som nikdy nevydal. Nemám o týchto tvrdeniach z vyšetrovania žiadne informácie, preto sa nedokážem k veci bližšie vyjadriť,“ komentoval článok v Denníku N Gašpar.
Avšak podľa informácií portálu aktuality.cz Gašpar skončil na poste radcu na konci minulého roka. Jeho mesačný honorár bol maximálne 10 000 českých korún (približne 389 eur), v závislosti od počtu odpracovaných hodín.
“Od Tibora Gašpara boli požadované odborné stanoviská k ďalšiemu rozvoju polície. Toto zadanie splnil, preto spolupráca s ministerstvom vnútra skončila na konci minulého roka,” uviedla pre aktualne.cz hovorkyňa rezortu Hana Malá.
 
Pozná dobre fungovanie polície
“Pán generál Gašpar je skúsený policajný dôstojník a ja som ho požiadal o spoluprácu a budem od neho očakávať odborné stanoviská v oblasti bezpečnosti a polície, ” citoval v tom čase Hamáčka portál iDnes.cz.
Hamáček vtedy dodal, že Tibora Gašpara považuje za špičkového odborníka, ktorý dobre pozná fungovanie českej polície.
Gašpar odišiel z pôvodnej funkcie prezidenta PZ, ktorú zastával od roku 2012, na konci mája po vražde novinára Kuciaka a jeho priateľky. Nahradil ho Milan Lučanský.
 
Príspevok Gašpar už nie je poradcom českého ministra vnútra, niektorí to spájajú s údajným lustrovaním Kuciaka. Hovorkyňa rezortu: Skončil na konci minulého roka, splnil naše zadanie zobrazený najskôr Hlavné správy.