Bratislava 17. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jakub Kotian)

Policajný prezident Tibor Gašpar nevylučuje, že za únikom tajných informácií, ktoré sa v posledných dňoch týkali predsedu Národnej rady SR Andreja Danka a prezidenta SR Andreja Kisku, stoja aj príslušníci polície
Na snímke prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar

Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. “Ja tomu nebudem vedieť zabrániť, aby sa medzi 23.000 policajtmi nenašli ľudia, ktorí v menej nejakého budúceho prísľubu, napríklad byť vo vysokej funkcii, nezneužili zákon, resp. doslova spáchali trestný čin,” povedal Gašpar.
Ľudia, ktorí sa na úniku utajovaných informácií podieľajú, sú podľa neho oslovovaní politikou a neskôr sa tieto informácie používajú v politických súbojoch. Ako tvrdí, sú to ľudia či už v policajnom zbore, vo finančnej správe, alebo iných inštitúciách, kde sa pracuje s bankovým či daňovým tajomstvom. “Opätovne odsudzujem takéto praktiky. Tieto dokumenty sa vyťahujú verejne a používajú sa primárne v politických súbojoch. Mám tak trochu pocit, že sme vytvorili v spoločnosti klímu, že je to v poriadku a môže sa tak diať,” povedal policajný prezident.
Tí, čo utajované informácie vynášajú, tak podľa jeho slov robia pod rôznymi prísľubmi do budúcnosti, či už prísľub dostať sa na kandidátky do volieb, robiť asistentov či funkcionárov v inštitúciách.
Gašpar upozornil, že únik písomností bol aj v minulosti a použil sa v politickom súboji. Týkal sa napríklad podnikateľa Ladislava Bašternáka či ministra vnútra Roberta Kaliňáka. “Chcem naznačiť, že minimálne dve osoby, ktoré participovali na únikoch, sú asistenti poslancov. Jeden pri bankovom tajomstve a druhý pri častiach vyšetrovacieho spisu z daňového podvodu,” povedal policajný prezident. Podľa neho sa deje kriminalizácia politiky a polícia sa dostáva do politického súboja.
V prípade kauzy okolo prezidenta Andreja Kisku podal Gašpar trestné oznámenie na inšpekciu pre prípad, že by nejaké dokumenty unikli z vyšetrovacieho spisu. Ako tvrdí, teoreticky môže byť táto dokumentácia z polície, domnieva sa však, že sú to dokumenty z finančnej správy. “Napriek tomu, som to oznámenie podal, aby sme si aj my interne prešetrili, čo sa deje. Ak sa podarí inšpekcii zdokumentovať prípadného páchateľa, nebudem mať problém, aby sme vystúpili a ešte to ostro odsúdili,” skonštatoval.
Gašpar podotkol, že v zmysle zákona o ochrane utajovaných skutočností polícia nepotvrdzovala a nemôže potvrdzovať autenticitu utajovaných písomností.

Gašpar: Počet obvinených osôb z korupcie stúpol na 104
V porovnaní s minulým rokom počet obvinených osôb z korupčných prípadov stúpol z 82 na 104. Polícia v rámci úplatkov riešila sumu 386.000 eur, kde boli úplatky v desiatkach i státisícoch eur. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal policajný prezident Tibor Gašpar s tým, že v zmysle nulovej tolerancie musí polícia riešiť úplatky vo výške 20 eur aj 100.000 eur.
Postavenie páchateľov v prípade korupcie je podľa policajného prezidenta rôzne. “Sú to predstavitelia zo štátnej správy, lekári, vysokoškolskí učitelia, primátori, starostovia či poslanci,” uviedol. Za existenciu protikorupčnej jednotky to bolo podľa jeho slov  osem sudcov, deväť prokurátorov, 25 starostov a primátorov, 10 poslancov miest a obcí, 37 lekárov, 15 vysokoškolských učiteľov. “Bolo toho viac, počty obvinených osôb sa počítajú na stovky,” podotkol Gašpar.
Odporúča, aby ak ľudia prídu do kontaktu s korupciou, okamžite kontaktovali políciu alebo ju oznámili na protikorupčných linkách. “Ak je vôľa v tejto spoločnosti a ľudia prídu do kontaktu s korupciou, tak nič lepšie nemôžu spraviť, len nás kontaktovať,” povedal Gašpar.