Galko: Údaje o 75 percentách participácie slovenských firiem sú mýtus

Bratislava 21. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)

Údaje Ministerstva obrany (MO) SR o tom, že pri výrobe obrnených transportérov 8×8 bude 75-percentná participácia slovenských firiem a pri vozidlách 4×4 až 80-percentná, sú mýtus. Po utorkovom rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť to uviedol exminister obrany Ľubomír Galko (SaS). Poslancov o zámere nakúpiť transportéry informoval za zatvorenými dverami minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS).
Na snímke podpredseda SaS Ľubomír Galko

“Doteraz hovorili, že 75 percent peňazí pri vozidlách 8×8 a 80 percent pri vozidlách 4×4 zostane na Slovensku. Nie je to pravda. Ak kúpite v zahraničí nejaké diely a zložíte ich tu, nemôžte peniaze za kúpu zarátať do slovenskej participácie. Nespochybňujeme, keď vonku kúpia kvalitný diel, ktorý nevedia vyrobiť doma. Ale spochybňujeme, aby sa to započítavalo ako vyrobené na Slovensku,” zdôraznil Galko s tým, že žiada Gajdoša, aby dal verejnosti korektné čísla o tom, aká bude participácia slovenského priemyslu. Galko tvrdí, že on to už má v hlave prepočítané a rozhodne to nevychádza tak, ako tvrdí rezort.
Podľa jeho slov minister Gajdoš hovoril na výbore najskôr veľmi všeobecne, napokon však opozícia dostala veľké množstvo informácií. “Žiaľ, zatiaľ ich nie je možné verifikovať, lebo nám nebola predložená analýza. Trváme na tom, že pokiaľ ju nedostaneme, nie je možné tie podozrenia vyvrátiť. Budeme čakať, či sľub prezentácie tejto analýzy na ministerstve obrany bude dodržaný,” avizoval.
Opozícia na rokovaní výboru navrhla uznesenie, na základe ktorého žiadali informácie, aké slovenské firmy boli oslovené, kedy či aké majú majetkové pozadie. Vtedy sa však koaliční poslanci zdvihli, zo zasadnutia odišli a výbor nebol uznášaniaschopný.
“Postupne odišli všetci koaliční poslanci vrátane predsedajúceho a ministra teda vyprevádzala opozícia. Skončilo sa to ako neformálne stretnutie. Výbor išiel do stratena napriek tomu, že ešte boli v pláne ďalšie body programu,” povedal Richard Vašečka (OĽaNO).
Samotné vysvetlenie Gajdoša ohľadom vývoja transportérov označil za uspokojivé. “Pýtam sa však, prečo až teraz? Prototyp je dávno pripravený. Ministerstvo obrany si celé mesiace niečo chystalo bez toho, aby o tom ktokoľvek vedel,” poznamenal Vašečka.
Milan Krajniak (Sme rodina) považuje konanie koalície za absolútne nehorázne a neúctivé k daňovým poplatníkom. “Keď výbor utajene rokuje o zákazke za 1,2 miliardy eur, koaliční poslanci vrátane tajomníka výboru odídu,” poznamenal.
Gajdošove odpovede boli podľa Krajniaka také, že to v konečnom dôsledku nemusia byť vyhodené peniaze. “Zistíme to medzi februárom a marcom. Podstatné je, že majiteľom takto vyvinutého vozidla bude SR a maximum z toho, čo vieme vyrobiť, bude zo Slovenska,” zdôraznil.
Krajniak priznal, že na výbore bolo dostatočne preukázané, že niektorí zástupcovia slovenského zbrojárskeho priemyslu, ktorí tvrdili, že ich ministerstvo neoslovilo, oslovení boli. “Je v tom trochu aj mediálny chaos. Keby to bolo zverejnené, aj vy by ste sa mohli presvedčiť, ktoré firmy tam sú,” dodal.
Minister Gajdoš po rokovaní výboru len stručne uviedol, že poslancov informoval o návrhu obstarania transportérov. “Boli vyrozumení a pochopili, akým spôsobom to bude realizované. Ak dokážeme splniť úlohy, ktorými ma zaviazala vláda, budem informovať ohľadom ďalšieho návrhu riešenia po úspešných vojskových a technických skúškach,” avizoval.

ZDROJ >>

Komentujte :)