Bratislava 25. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA/Diana Černáková)
 
Ministerka vnútra Denisa Saková nie je orgánom činným v trestnom konaní, a preto musela dobre vedieť, že jej návšteva nemeckého ministra vnútra Horsta Seehofera nemôže pri vyšetrovaní únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha priniesť žiadny hmatateľný výsledok, tvrdí vo svojej tlačovej správe strana Sloboda a Solidarita (SaS)

Na snímke podpredseda SaS Ľubomír Galko

„Napriek tomu sa ministerka Saková do Nemecka vybrala a podľa očakávania stretnutie malo len zdvorilostný ráz. Ale zrejme o to Smeru-SD išlo, aby ministerka mohla tlmočiť občanom na Slovensku slová svojho nemeckého náprotivku, že Nemecko so Slovenskom v súvislosti s uneseným Thanhom nemá problém. A posmelená týmto diplomatickým jazykom znova spochybnila dôvodné podozrenie, že vietnamský podnikateľ bol unesený pomocou slovenského vládneho špeciálu cez slovenské územie,“ uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko.
 
Klus tvrdí, že treba veriť anonymným výpovediam policatov
Podľa Denisy Sakovej treba čakať na výsledky vyšetrovania. „Lenže sú to práve výsledky vyšetrovania nemeckých kriminalistov a dnes už podopreté aj anonymizovanými výpoveďami slovenských policajtov, ktoré toto podozrenie potvrdzujú. Otázka znie tak, či Vietnamci zneužili slovenskú pohostinnosť, alebo im niekto v únose zo slovenskej strany výdatne pomáhal,“ poznamenal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
SaS v teto súvislosti udáva, že podozrivé sú minimálne tri osoby – bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák a bývalá štátna tajomníčka ministerstva a súčasná ministerka Denisa Saková, ktorá toto podozrenie svojimi postojmi k veci len upevňuje.
Redakciu informoval Róbert Buček, Komunikačné oddelenie SaS.
 
Príspevok Galko: Saková v únose Vietnamca patrí k podozrivým. Klus: Verme anonymným výpovediam zobrazený najskôr Hlavné správy.