Bratislava 26. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Vládou navrhované pravidlá voľby policajného prezidenta ho majú za úlohu „zabetónovať“ vo funkcii, aby mohol kryť zločiny strany Smer-SD a stal sa prakticky neodvolateľným. Vyhlásil po schválení návrhu podpredseda strany Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko. Podľa Galka je škandál, aby na menovanie policajného prezidenta stačilo odporučenie nadpolovičnej väčšiny členov Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a na odvolanie bol potrebný trojpätinový súhlas tohto výboru.

Na snímke podpredseda strany Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko

„Uvedený počet na menovanie terajšia koalícia má, opozícia na odvolanie zasa nie. Pritom práve koalícia organizuje a kryje masívne rozkrádanie verejných financií na Slovensku,“ povedal Galko s tým, že perličkou je účasť nominanta prezidenta Policajného zboru vo výberovej komisii. „Je úplný nonsens a diletantizmus, že ak by sa rozhodol kandidovať súčasný prezident PZ, bude si môcť dať do komisie svojho kandidáta.“
Podľa podpredsedu liberálov platí to isté aj o funkcii riaditeľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, ľudovo policajnej inšpekcie, kde podľa vládneho návrhu majú platiť rovnaké pravidlá ako pri voľbe policajného prezidenta. „Presunúť túto funkciu pod vládu nestačí. Potrebujeme samostatný a nezávislý úrad, nie nový policajný útvar. Bez vlastných operatívcov či rozpočtu sa budú policajti naďalej vyšetrovať navzájom a nič sa nezmení,“ povedal Galko.
Strana Sloboda a Solidarita s takýmto návrhom nesúhlasí. „Vyzývame Most-Híd, aby rovnako nesúhlasili, pretože tento zákon neobsahuje ani minimum toho, čo oni sami presadili do Programového vyhlásenia vlády. Celý zákon je jedna nebezpečná Potemkinovská dedina,“ uzavrel Galko.
 
Príspevok Galko: Návrh voľby policajného prezidenta je nebezpečná Potemkinovská dedina zobrazený najskôr Hlavné správy.