Bratislava 26. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Po včerajšom zverejnení prvého väčšieho prieskumu verejnej mienky agentúry MVK, v ktorom sa pred Roberta Mistríka dostala Zuzana Čaputová (viac v článku), výsledky vyvolali veľký rozruch v radoch členov liberálnej SaS finančne podporujúcej Mistríka, ktorého kampaň je jednoznačne najdrahšia spomedzi všetkých kandidátov

Na snímke vľavo predseda politickej strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík a podpredseda strany Ľubomír Galko

K situácii sa v pondelok večer vyjadril poslanec Národnej rady Ľubomír Galko, ktorý kritizoval médiá, že vôbec zverejnili prieskum podľa jeho slov “podvodníkov” z MVK.
“Len dva dôvody môžu byť, keď vytiahli podvodníkov z MVK a Pravda a podobné portály prezentujú túto “agentúru” na titulke,” vyhlásil Galko.
Výsledok prieskumu, kde má druhá Zuzana Čaputová (PS) 19,4 % hlasov a tretí Robert Mistrík 14,2 % si opozičný poslanec vysvetľuje tak, že kandidát Smeru-SD Maroš Šefčovič (v prieskume 30,3%) je podľa neho v skutočnosti až na treťom mieste.
“Buď je kandidát mafie už reálne až tretí a schyľuje sa k prekvapeniu a finále Mistrík – Čaputová alebo sa rysuje 2. kolo Šefčovič – Mistrík a v kriminálnej organizácii Smer-SD majú paniku, lebo vedia, že v 2. kole sa postaví celé demokratické Slovensko za Mistríka a pošle ich kandidáta do večných lovíšť. Každopádne, je to dobré,” zhodnotil Galko.
 

 
Vladimír Palko: Mikloškove čísla sú reálnejšie
Bývalý minister vnútra za KDH Vladimír Palko komentoval výsledky prieskumu na sociálnej sieti a vyslovil niekoľko vlastných záverov.
1. Fero Mikloško má 7.3 % a je na piatom mieste. To číslo sa mi zdá oveľa reálnejšie ako tie, kde ho tlačili pod päť percent.
2. Harabin klesá a Fera od Harabina delí iba jedno percento. Fero má na to, aby ho predbehol.
3. Ferovým problémom je síce nedostatok peňazí (Mistrík a Čaputová míňajú podľa môjho odhadu tak asi 15-násobok v porovnaní s Ferom), ale nie je to najväčší problém. Ferov najväčší problém je súčasný stav kresťanskej politiky, ktorá prechádza najväčšou krízou od Novembra 1989. Napríklad niektorý kresťanský volič je ochotný voliť liberála Mistríka, aby nevyhral Harabin. Pritom Mistrík klesá, keďže od neho voliči prechádzajú k Čaputovej, Harabin klesá tiež, a Mikloško rastie.
4. Fera nevolia len kresťania, ale najmä kresťanom treba povedať slová pápeža Jána Pavla II: Nebojte sa!
 

 
Daňo: Okaté podvody
Podľa prezidentského kandidáta Martina Daňa je prieskum MVK “takým okatým podvodom, že sa čudujem, že majú odvahu to napísať.”
“Raz sa tu zavedie trestná zodpovednosť za tieto bludy – takže zhrniem to. Agentúra MVK (už som aj zabudol, že existujú) mi namerala 0,3% – to je na vzorke tisíc ľudí čo oslovili jeden – max. dvaja ľudia… dokonca mám menej hlasov ako Robert Švec či Menyhárt, ktorý už aj tak odstúpil…”
Dodáva, že Štefa Harabín sa prepadol na 8%. “A pozor – Čapútová prekonala Mistríka o 5% a Šefčovič láme rekordy – dosiahol 30% – ešte chvíľa a vyhrá v prvom kole…” Komentuje novinár Martin Daňo.
 

 
Príspevok Galko: Mistrík tak dole? Ten prieskum nemôže byť pravda. “MVK je podvodnou agentúrou. Je to dôkaz, že Šefčovič je až tretí a čaká nás 2. kolo medzi Mistríkom a Čaputovou!” zobrazený najskôr Hlavné správy.