Bratislava 12. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
 
Poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre energetiku Karol Galek podáva na Generálnej prokuratúre podnet na Podanie protestu prokurátora.

Na snímke Karol Galek (SaS)

„Chceme zabrániť tomu, aby sa ľudia nemuseli skladať ďalších 18 miliónov eur na elektriny. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek sa rozhodol touto sumou navýšiť dotácie na výrobu elektriny z domáceho uhlia. Za 18 miliónov by všetky domácnosti v okrese Prievidza, kde sa elektráreň Nováky nachádza, mohli mať elektrinu celý rok zadarmo,“ poznamenal na tlačovej besede poslanec Karol Galek, podľa ktorého Jahnátek koná v rozpore s vlastnou vyhláškou: „Odôvodňuje to zvýšením cien emisií. Toto je však v rozpore s jeho vlastnou vyhláškou, ktorá hovorí o tom, aká má byť cena emisií, ktoré vstupujú do ceny elektriny vyrobenej z domáceho uhlia. Pýtam sa, môže byť za tým niečo iné? Napríklad zvýšenie ceny samotného uhlia? Je verejným tajomstvom, že v Novákoch nestíhajú vyťažené uhlie spáliť a riešením by teoreticky mohlo byť zvýšenie jednotkovej ceny.“
Podľa Galeka má generálna prokuratúra prešetriť stav, keď sa „ľuďom z večera do rána zvýšili účty za elektrinu o 18 miliónov eur. Toto je nateraz posledná inštancia, ktorá môže Slovákov uchrániť od škandalózneho rozhodnutia ÚRSO. Pre nekompetentnosť politických nominantov jednoducho nemôže trpieť celý národ,“ poznamenal tímlíder SaS pre energetiku.
Galek zároveň pripomenul, že práve Jahnátkov Regulačný úrad vie ovplyvňovať všetky regulačné poplatky, ktoré spolu s elektrinou platíme a odrážajú sa v koncovej cene za elektrinu. „Je známe, že tieto poplatky tvoria z koncovej ceny až 65 %!“
 
Príspevok Galek: Podávame podnet na Generálnu prokuratúru SR, Jahnátek zvýšil ceny elektriny o 18 miliónov eur zobrazený najskôr Hlavné správy.