Bratislava 7. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto: TASR- Martin Baumann)
 
Slovenské väznice sú preplnené, jeden väzeň stojí štát približne 15 tisíc eur ročne. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku ministra spravodlivosti Gábora Gála, častejšie využívanie trestu domáceho väzenia, ktorý štát vyjde približne 500 eur ročne na osobu, by mohlo zefektívniť systém

Ilustračné foto

Trest domáceho väzenia by sa podľa rezortu spravodlivosti mohol rozšíriť z prečinov aj na zločiny, pričom by bol prísnejšou sankciou v porovnaní s podmienečným odkladom trestu odňatia slobody.
“Chceme umožniť sudcom uložiť trest domáceho väzenia v prípade, že trest odňatia slobody by s ohľadom na osobu páchateľa a okolnosti spáchania trestného činu bol príliš represívny, navyše aj s ohľadom na výšku trestných sadzieb v trestnom zákone a často aj s nežiaducim dopadom na rodiny páchateľov,” povedal Gál.
Podľa rezortu spravodlivosti ide o prípady trestných činov, kde trestný zákon určuje trestnú sadzbu s dolnou hranicou neprevyšujúcou štyri roky a hornou hranicou neprevyšujúcou 10 rokov. Podľa ministerstva by sa teda vyplnila akási medzera, v ktorej sa sudca mnohokrát potrebuje pohybovať v záujme uloženia adekvátnej sankcie. Sudcovia by tak mohli siahnuť po elektronických náramkoch aj napríklad pri prípadoch sprenevery, krádeže či nevyplatení mzdy.
Slovensko má podľa ministra spravodlivosti na počet obyvateľov v porovnaní s inými krajinami vysoký pomer odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody.
“V aplikačnej praxi je často problém uložiť primeraný trest – ak sudca považuje odňatie slobody za neadekvátne, musí využiť „podmienku“. Trest domáceho väzenia by preto ako prísnejší od podmienky vyplnil práve ten medzipriestor a dal sudcovi priestor využiť aj túto možnosť. Naopak,trestanie v prípadoch, kedy súd neukladá trest odňatia slobody by sa týmto sprísnilo,” dodal Gál.
 
Príspevok Gál: Väznice sú preplnené, pomohlo by častejšie využívanie domáceho väzenia zobrazený najskôr Hlavné správy.