Bratislava 27. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) potvrdil po dnešnom rokovaní vlády SR, že účelové prevody majetku v prípade odsúdenia Ladislava Bašternáka môžu byť právne anulované. Gál pripomenul takzvaný odporovateľný právny úkon, ktorý sa môže uplatniť v prípade, že majetok dlžník previedol účelovo

Na snímke minister spravodlivosti SR Gábor Gál

“Prípad sme preskúmali a teraz to má v rukách správca majetku,” potvrdil Gál s tým, že jeho rezort prípad po právoplatnom rozsudku na Krajskom súde v Bratislave preskúmal. B
ašternák ešte pred rozsudkom previedol všetky nehnuteľnosti na manželku a ďalšie spriaznené osoby. V osobnom vlastníctve mu zostal iba byt v komplexe Bonaparte, ktorý obýva bývalý premiér, v súčasnosti poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD).
Ladislav Bašternák od roku 2017 čelil obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však bola údajne nižšia.
Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur. Bašternák si po vznesení obvinenia uplatnil inštitút takzvanej účinnej ľútosti a daňovému úradu spomenutú čiastku zaplatil, napriek tomu bola na neho podaná obžaloba.
 
Príspevok Gál: Účelové prevody majetku Bašternáka môžu byť právne anulované zobrazený najskôr Hlavné správy.