Bratislava 26. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) tvrdí, že proti zastaveniu starých exekúcií, ktorých je na Slovensku takmer milión, sú ľudia, ktorí z nich chcú profitovať. Gál to uviedol pre agentúru SITA s tým, že ide o ľudí, ktorí nakúpili tisíce starých spisov za zlomok ich reálnej sumy a iba vyčkávajú pokým sa dostanú k peniazom

Na snímke minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd)

Podľa Gála je cesta pomerne jednoduchá, pretože aj tí občania, ktorí nemajú žiadny majetok a nemajú z čoho uhradiť exekúcie, sa raz dostanú do dôchodkového veku, kde majú nárok na penziu. “Ľudia, ktorí nakúpili povedzme spisy v hodnote desať miliónov eur za pár tisíc, iba čakajú pokým dlžníci nedostanú dôchodok. Následne môžu získať od nich rozdiel medzi tým, čo dostanú a životným minimom. I keď nedostanú celú sumu, za pomerne nízke náklady dokážu zarobiť obrovské peniaze,” vysvetlil Gál.
Ministerstvo spravodlivosti SR finišuje s novou legislatívou, ktorá zastaví exekučné spisy staršie ako päť rokov. Veritelia môžu vymáhať následne svoje pohľadávky opätovne, ale novými podaniami a podľa nových pravidiel. Za každé nové podanie musia navyše zaplatiť správny poplatok. Práve tomu sa chcú vyhnúť ľudia, ktorí chcú na exekúciách zarobiť. “Ak zoberieme do úvahy, že takí ľudia majú nakúpených tisícky spisov, tak zaplatiť za každý jeden 16,50 eura ich rozhodne nepoteší,” doplnil minister. Starých exekúcií je na Slovensku približne jeden milión. Celkovo aj s novými podaniami približne 3,7 milióna. Vláda SR by sa mala novou legislatívou z dielne rezortu spravodlivosti zaoberať po vianočných a novoročných sviatkoch. Nie je v súčasnosti známe, či rezort ustúpi a pripraví ďalšiu verziu zákona.
 
Príspevok Gál: Proti zastaveniu starých exekúcií sú ľudia, ktorí z nich chcú mať profit zobrazený najskôr Hlavné správy.