Bratislava 19. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)
 
Minister spravodlivosti Gabor Gál sa aktuálne opätovne vyjadril na adresu portálu Aktuality.sk a k mediálnym útokom zo strany SaS. Uviedol, že je znepokojený manipuláciou a vytĺkaním politického kapitálu za každú cenu, aj za cenu poškodenia mena nevinného

Na snímke minister spravodlivosti Gábor Gál

Celý problém okolo Gála spočíva v tom, že dvaja nepodstatní podnikatelia s pohonnými hmotami mali v 90. rokoch problémy s krátením daní, za čo boli po zdĺhavom procese aj odsúdení. Nepochybne nejde o žiadnych anjelov, ale to nie je v tomto druhu biznisu nič neobvyklé.
Neskôr mali podnikatelia nezhody s daňovým úradom ohľadom vratiek DPH a rozhodli sa súdiť. V súdnom konaní ich ako advokát zastupoval Gál, v tom čase predseda poslaneckého klubu Mostu. Podnikatelia v súdnom spore uspeli, vysvetlil Peter Tóth.
Redaktori webu Aktuality.sk atakujú ministra spravodlivosti, lebo zastupoval v rámci civilného súdneho konania osoby v minulosti odsúdené za krátenie dane. Vyrábajú z toho politický a morálny problém a tvária sa, že minister a jeho advokátska kancelária sú povinní urobiť akýsi verejný odpočet faktúr vystavených v určitých rokoch (viac v článku).
 
Výzva SaS
Včera portál zverejnil informáciu, že daniari zablokovali bývalému klientovi Gála účty. Ide o kauzu za 8,5 milióna eur.
Ku kritike ministra spravodlivosti sa pridala aj opozičná SaS. Alojz Baránik ho totiž verejne vyzval, aby detailne zdokladoval svoje príjmy za minulý rok vo výške 850-tisíc eur (viac v článku).
“Gál sa svojím tvrdením, že väčšina tohto príjmu pochádza z jedného investičného projektu, dostal na úroveň bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý svoje bohatstvo zdôvodňoval údajnými obchodmi na burze; akurát nikdy o nich nepredložil doklady, ktoré by túto verziu potvrdzovali,” uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Baránik.
 
Manipulácia a vytĺkanie
Na vyjadrenia Baránika a článok portálu Aktuality.sk reagoval minister spravodlivosti predbežne na sociálnej sieti:
„Od svojich 19 rokov som v politike (paradoxne som začínal ako “mladé ucho” v komunálnej politike v mojej rodnej obci Veľká Mača, kde prišli nešťastne o život Ján Kuciak a Martina Kušnírová). Viac ako 20 rokov som teda verejným činiteľom, nie súkromnou osobou a tak sa aj správam – nikdy som nekonal inak ako v súlade so zákonom,“ uviedol.
„Moje príjmy sú zdokumentované a legitímne. Len jedno chcem povedať, že napriek mediálnym manipuláciám portálu aktuality.sk verím a vyzerá to tak, že zdravý úsudok a znalosť práva ľudí ešte funguje, a čo sa týka nejakých odkazov strany SaS, ktorých “odborníci” nemajú ani šajnu o práve a advokácii, tak len slovami mojej predchodkyne, v ktorej boji za transparentnosť a proti korupcii pokračujem – som znepokojený. Znepokojený manipuláciou a vytĺkaním politického kapitálu za každú cenu, aj za cenu poškodenia mena nevinného,“ dodáva minister spravodlivosti.
 
 
 
Príspevok Gál k portálu Aktuality.sk a vyjadreniam Baránika: Som znepokojený manipuláciou a vytĺkaním politického kapitálu SaS, ktorých “odborníci” nemajú ani šajnu o práve a advokácii zobrazený najskôr Hlavné správy.