Bratislava 4. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Legitimita navrhovaných jednokolových volieb predsedov VÚC bude oveľa vyššia, lebo sa na nich zúčastní viac ľudí. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal poslanec Národnej rady SR Gábor Gál (Most-Híd) s tým, že takéto voľby prinesú aj značnú finančnú úsporu. “Keď vieme zvoliť primátora Bratislavy v jednokolových voľbách, prečo tak nemôžeme voliť predsedu VÚC,” skonštatoval poslanec.

Na snímke poslanec Národnej rady SR Gábor Gál (Most-Híd)Na snímke poslanec Národnej rady SR Gábor Gál (Most-Híd)

V druhom kole volieb predsedov samosprávnych krajov sa podľa Gála zúčastňuje málo ľudí a nový predseda v ňom môže byť zvolený 10.000 hlasmi. “Keď budú voľby spojené a budú jednokolové, tak predseda VÚC bude zvolený 40.000 až 50.000 hlasmi. Legitimita volieb bude vyššia, lebo účasť v takto spojených voľbách bude oveľa vyššia,” vysvetlil Gál.

Poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) si však myslí, že zrušením druhého kola volieb by sa odobrala občanom jedna volebná šanca vyjadriť sa. “Chcete zobrať šancu vybrať si presnejšie. To je znižovanie demokratických vymožeností. Pri takejto voľbe, väčšinovej voľbe, je to druhé kolo naozaj užitočné,” skonštatoval poslanec.

Argumenty o zvýšení volebnej účasti považuje za domnienky a zrušenie jedného kola volieb podľa neho neprinesie ani žiadnu finančnú úsporu. “Pôjde o kumulované voľby, a to sčítavanie bude podľa odhadu trvať najmenej dva dni a možno tri. Tie úspory sú vymyslený argument,” podotkol Budaj.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.