Bratislava 19. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si vie predstaviť rozšírenie okruhu osôb a subjektov s právomocou navrhnúť kandidátov na post generálneho prokurátora. “Celému procesu to môže pomôcť,” uviedol Gál po stredajšom rokovaní vlády

Na snímke minister spravodlivosti SR Gábor Gál

Doplnil, že je otázkou dohody, či novelu zákona pripraví jeho rezort alebo parlamentný ústavnoprávny výbor. “V princípe príprava vládneho zákona tým, že prechádza medzirezortným pripomienkovaním a legislatívnou radou vlády, je pomalší, no kvalitatívne vyšší proces. Ale závisieť bude i na tom, ako to budeme môcť stihnúť,” povedal.

V prípade rozšírenia si Gál vie predstaviť, že okruh osôb a subjektov bude podobný tomu, v rámci ktorého môžu padať návrhy na kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

Zmeny pri voľbe generálneho prokurátora presadzuje prezidentka Zuzana Čaputová. Chce, aby kandidátov mohli navrhovať nielen poslanci parlamentu. Avizovala to po utorkovom (18. 6.) stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD), ktorý to podľa jej slov podporuje. So šéfom kabinetu sa dohodla na pravidelnej komunikácii.

Rozšíreniu návrhového opatrenia podľa prezidentkiných slov vyjadril podporu aj predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj