Bratislava 19. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Aj 14 rokov potom, ako sa v oblasti EOD (likvidácia výbušných prostriedkov) stala SR vedúcou krajinou v rámci celého NATO, má Slovensko svojim spojencom a partnerom v tomto segmente čo ponúknuť. V úvodnom príhovore dvojdňovej výstavy (19.-20.9.) NATO EOD Demostrations and Trials v Bratislave to zdôraznil minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

Na snímke minister obrany Peter Gajdoš

“Dôkazom toho, že máme v tejto oblasti nezastupiteľné miesto, je aj naša angažovanosť na Ukrajine, kde sme vedúcou krajinou Zvereneckého fondu NATO v oblasti likvidácie výbušných prostriedkov a boja proti improvizovaným výbušným systémom,” uviedol minister. Pripomenul, že k aktivitám Slovenska v tejto oblasti patrí i výstava EOD Demostrations and Trials, ktorú od roku 2010 organizuje s dvojročnou periodicitou NATO Centrum výnimočnosti pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov (NATO EOD COE) so sídlom v Trenčíne.
Gajdoš upozornil, že tento rok sa na výstavu prihlásilo vyše 360 vystavovateľov z 22 krajín sveta. “Aj tento rekordný počet je potvrdením dôležitosti, relevantnosti a pridanej hodnoty tejto aktivity,” skonštatoval. Do pozornosti tiež dal nosnú tému tohtoročnej výstavy – Multidisciplinárny prístup k EOD. “Komplexnosť aktivity je podporená skutočnosťou, že tento ročník sa prvýkrát organizuje v spolupráci s oboma sesterskými centrami výnimočnosti NATO, a to pre oblasť ženijného centra a centra pre boj proti improvizovaným výbušným prostriedkom,” dodal minister.
Výstavu označil nielen za miesto pre zdieľanie informácií medzi odbornou verejnosťou, ale takisto aj za možnosť priblížiť vojenskej komunite i širokej verejnosti prácu Centra výnimočnosti pre oblasť EOD v Trenčíne.
V stredu a štvrtok (20.9.) sa v priestoroch bratislavského výstaviska koná už piaty ročník výstavy NATO EOD Demostrations and Trials. Cieľom podujatia, sponzorovaného Divíziou NATO pre bezpečnostné výzvy (NATO ESCD), je predstaviť expertom z členských a partnerských krajín NATO, zástupcom priemyslu a akademickej komunite najnovšie trendy a technológie v oblasti nevybuchnutej munície (EOD) a nástražných výbušných systémov (IEDD). Okrem statických a dynamických prezentácií je vo štvrtok (20.9.) súčasťou výstavy aj konferencia a sprievodný seminár .
 
Príspevok Gajdoš: V oblasti EOD má Slovensko svojim spojencom stále čo ponúknuť zobrazený najskôr Hlavné správy.