Bratislava 21. mája (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michal Svítok)

Je absolútne nesprávne, že muničné sklady na Slovensku strážia civilisti vo forme súkromných bezpečnostných služieb.
V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) s tým, že by tieto sklady mali strážiť vojaci. Reagoval tak na prípad zmiznutia munície z vojenského skladu v Trenčíne – Kubrej.
Na snímke minister obrany Peter Gajdoš

“Ja som doložil parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť  analýzu z hľadiska bezpečnostnej situácie, čo sa tam udialo. Všetky dokumenty som odovzdal aj orgánom činným v trestnom konaní,” priblížil minister.
Ako podotkol, na jednej strane je tu trestnoprávna zodpovednosť, na druhej strane sa na základe analýzy stavu vykonajú isté opatrenia. Personálne zmeny menšieho charakteru už boli podľa jeho slov prijaté. “Na základe analýzy budú prijaté ďalšie personálne opatrenia, a to nie iba na tej najnižšej úrovni,” poznamenal minister.

Modernizácia techniky musí ísť v súlade s výcvikom vojakov

Ministerstvo obrany SR spraví všetko pre to, aby modernizácia vojenskej techniky išla ruka v ruke s výcvikom vojakov. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) s tým, že je potrebné, aby Slovensko malo modernú techniku a zároveň pripravených profesionálnych vojakov. “Musí to ísť v adekvátnej rovine,” vyhlásil Gajdoš.
Modernizáciu slovenskej armády a avizovaný nákup nových obrnených vozidiel minister vysvetlil tým, že sa všetci ľudia chcú cítiť bezpečne. “Pokiaľ chceme byť transparentní, pôsobiť v NATO a plniť si svoje úlohy, tak musíme byť adekvátne aj vyzbrojení, aj modernizovaní,” skonštatoval. Modernizovanie a budovanie Ozbrojených síl SR sa podľa jeho slov robí pre obranu štátu a zvýšenie bezpečnosti obyvateľov Slovenska. “V žiadnom prípade to nerobíme pre niekoho. Obrana SR však niečo stojí a nie je zadarmo,” podotkol Gajdoš.
V rámci personálneho vybavenia armády sa vyjadril, že rezort obrany robí všetko preto, aby boli profesionálni vojaci motivovaní. “Rozprávame sa s nimi o pozitívach i negatívach. Chcem aj ich pričinením novelizovať zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov. Aj takýmto spôsobom ich udržať,” priblížil minister. Ak vyplynie požiadavka zvýšenia miezd vojakov, štát sa ňou podľa neho bude zaoberať. “Všetko záleží od toho, aké zdrojové možnosti budeme mať,” doplnil.