Berlín 22. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Michael Kappeler)

Za prísnejšiu kontrolu činnosti mešít a spolkov podporovaných v Nemecku tureckým štátom sa dnes v internetovom vydaní magazínu Der Spiegel vyslovili šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel a spolkový minister spravodlivosti Heiko Maas.
Na snímke Sigmar Gabriel

Podľa ich slov treba vážne preskúmať, aké hodnoty a politické názory sprostredkúvajú tieto mešity a spolky. V ich činnosti totiž došlo k zmene smerovania v dôsledku radikalizácie politiky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, konštatovali ministri. Vyjadrili súčasne obavy z veľkého mobilizačného potenciálu týchto subjektov s tým, že vplyv inak zmýšľajúcich na ich činnosť sa neustále zmenšuje.
Obaja členovia vlády v Berlíne zdôraznili, že je potrebné mať sa na pozore, aby sa moslimské komunity v spolkovej republike nedostali pod Erdoganov vplyv. Podľa ich názoru treba preskúmať aj to, či turecký štát nebuduje v Nemecku štruktúry, ktorých cieľom by bolo prenasledovanie odporcov vládnej tureckej strany AKP.
Gabriel a Maas sa domnievajú, že Erdogan sa chce svojimi provokáciami postarať o konflikt hodnôt a vyvolať boj kultúr.
Turecké demokratické sily treba práve preto posilňovať, všetkých, ktorí vystupujú proti Erdoganovi a jeho propagande chrániť, a navyše nemožno ponechať napospas ani občanov tureckého pôvodu v Nemecku, vyplynulo z názorov oboch ministrov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.