Washington 30. januára 2017 (HSP/KAP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

Široká koalícia cirkevných nadácií v USA vyjadrila zhrozenie nad migračnou politikou prezidenta Donalda Trumpa. Jeho plány na postavenie múru na hraniciach s Mexikom, na zníženie podpory pre mestá a spolkové štáty s mnohými ilegálnymi prisťahovalcami (mestá „Sanctuary“), na zatýkanie a odsun rodín, ako aj na neprijímanie moslimských utečencov jasne odmietajú, ako uviedli zástupcovia nadácií 27. januára (miestneho času).

Na snímke americký prezident Donald TrumpNa snímke americký prezident Donald Trump

„Pápež František vyzval nezatvárať dvere pred migrantami a utečencami,“ povedala Sr. Donna Markhamová, prezidentka „Catholic Charities USA“, zväzu zastrešujúceho 160 dobročinných organizácií.

„Namiesto obrany a strachu sa musia napomáhať zásadné postoje ako prijímanie, súcit a stretávanie. Pre nás neexistuje nijaké ‘buď – alebo’. My môžeme súčasne chrániť našich občanov aj vítať novo prichádzajúcich. Starosť o ľudí trpiacich núdzou patrí k jadru našej viery,“ povedala dominikánka.

Ak chce Trump potrestať obce s prisťahovalcami za to, že odporujú „nemorálnej politike“, tak to nie je iba násilný akt proti tým, ktorí sa odvažujú mu protirečiť, ale aj izolácia a ďalšie vytláčanie na okraj ľudí, ktorí sú iní ako on,“ povedal Eddie Carmona z organizácie „Pico“, najväčšej siete spoločenstiev viery v USA. Nový americký prezident stojí v rozpore s odjakživa platnou zásadou, že Amerika je „krajina veľkých možností pre všetkých“.

Múr – „symbol lží“  

Národné výdavky na ochranu hraníc už aj tak v ostatných desaťročiach explozívne vzrástli – z 268 miliónov dolárov za rok v r. 1990 na 3,8 miliardy dolárov v r. 2015, ako poznamenala Sr. Simone Campbellová z katolíckej lobistickej organizácie „Network“. Už dnes hranica s Mexikom veľkou mierou zasahuje do každodenného života priľahlých miest na oboch stranách. Súčasné plány Trumpa na zostrenie migračne politiky sú „presným opakom“  kresťanskej viery.

Americké oddelenie katolíckeho hnutia pokoja „Pax Christi“ sa vyjadrilo solidárne s „našimi prisťahovanými bratmi a sestrami“, ktorí žijú v strachu z odsunu a odlúčenia od svojich rodín“. Nijaký utečenec neopustil domovinu bezdôvodne, mnohí ušli pred chudobou, násilím bánd a terorom. „Nie ľudia sú našimi nepriateľmi, ale ten mýtus, ktorý nám prezentuje prezident Trump. Postavenie múru je viditeľným symbolom týchto politických lží,“ uvádza sa v stanovisku.

Doba ľadová pre utečencov

Následkom Trumpovej politiky sa v USA klíma pre utečencov enormne zhorší, ako sa obáva františkánska „Action Network“. Kresťanská viera však každého zaväzuje k nasadeniu za práva a dôstojnosť všetkých ľudí. Utečenci musia byť preto naďalej chránení a spolunažívanie rodín sa musí zachovať, ako uviedla mimovládna organizácia rehole. Nesmie sa zabudnúť, že USA boli vybudované prisťahovalcami. Podobným spôsobom vyhlásili aj jezuiti svoju podporu utečencom. Kto odmieta azylový proces ľuďom hľadajúcim ochranu, vystavuje ich ešte väčšiemu nebezpečenstvu.

Podporu dostali katolícke nadácie v kritike Trumpovej migračnej politiky aj od partnerských organizácií baptistov, evangelikálov, presbyteriánov, univerzalistov, metodistov, židov, moslimov, ako aj od Národnej rady cirkví USA. Už v stredu jasne odmietli novú líniu vlády v oblasti migrantov aj americkí biskupi.