Bratislava 27. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) chce v rámci osvety proti extrémizmu voziť študentov stredných škôl autobusmi do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Súčasťou nového župného programu sú aj divadelné predstavenia spojené s debatami so študentmi

Na snímke predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol FrešoNa snímke predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo

Ako informoval predseda BSK Pavol Frešo, v pondelok 30. januára bude vypravený prvý autobus so študentmi z dvoch škôl v Bratislavskom kraji. „Je to projekt, v ktorom budeme pokračovať počas celého školského roka. Už len ten záujem, čo sme za pár dní zozbierali, svedčí o tom, že to bude asi úspešný projekt,” uviedol po dnešnom stretnutí so študentmi Gymnázia Malacky.

Kraj chce podľa neho dopriať študentom praktickú skúsenosť s témami extrémizmu a fašizmu, o ktorých diskutujú, aby mali priamy kontakt s touto časťou slovenskej histórie. „Aby tí, ktorí popierajú, že holokaust existoval, sa mohli presvedčiť o tom, že niečo podobné má svoje jasné dôkazy,“ zdôvodnil Frešo.

Výjazdy do Auschwitz-Birkenau bude plne hradiť BSK, školy by s nimi nemali mať žiadne náklady. Nie sú pritom určené len pre školy v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, ale pre všetky stredné školy na jeho území. Spolu so študentmi vycestujú do koncentračného tábora aj ich učitelia histórie a ďalší odborníci, ktorí sa týmito témami zaoberajú. Pre študentov je to dobrovoľné, prednosť budú mať tohtoroční maturanti z dejepisu.

Okrem toho už BSK naplánoval štyri divadelné predstavenia o Natálke – malom rómskom dievčati, ktoré v Česku v roku 2009 popálili extrémisti. V spolupráci s činohrou Slovenského národného divadla (SND) pôjdu po jednotlivých školách a po predstaveniach sa bude konať debata so študentmi.

„Je to niečo neskutočne obohacujúce. Jednak preto, že si môžete vymeniť názory o extrémizme, ale sa dozviete, ako o extrémizme rozmýšľajú mladí ľudia, kde sú tie korene, prečo sú niekedy tak veľmi ľahko manipulovateľní alebo osloviteľní extrémizmom,“ vysvetlil Frešo.

Ďalšie projekty majú vziať študentov na pamätné miesta Slovenského národného povstania (SNP) a do vypálených obcí. „My sa držíme toho, že raz vidieť je omnoho lepšie ako stokrát počuť,“ uzavrel predseda BSK.