Bratislava 16. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Ak by došlo k situácii, že Národná rada SR nebude schopná zvoliť sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR, mala by sa uplatniť prax Súdneho dvora Európskej únie (EÚ) a Európskeho súdu pre ľudské práva, kde sudca pracuje aj po skončení funkčného obdobia dovtedy, kým funkciu neprevezme jeho zvolený nástupca. Myslí si to kandidát na prezidenta SR František Mikloško, ktorý je zároveň presvedčený, že ústavní sudcovia majú byť volení 90 poslaneckými hlasmi

Na snímke František Mikloško

“Tento počet by sa v žiadnom prípade nemal znižovať ani v prípadných ďalších kolách voľby,” tvrdí Mikloško. Poukazuje pritom na to, že ústavným sudcom musia byť tí najlepší odborníci a zároveň morálne bezúhonné a nestranné osobnosti. “Pri ich výbere preto nesmieme robiť nijaké kompromisy, ktoré už vopred znižujú kritériá na ich voľbu,” zdôrazňuje Mikloško.
Bývalý poslanec parlamentu je zároveň presvedčený, že sudcov ÚS má naďalej menovať z dvojnásobného počtu kandidátov prezident. “Rovnako vyjadrujem presvedčenie, že spôsob voľby má byť kĺzavý, a to tak, aby sa naraz nekumulovala voľba všetkých alebo veľkého počtu ústavných sudcov,” dodal Mikloško, ktorý deklaruje, že len dôveryhodný a rešpektovaný ústavný súd zložený z tých najlepších právnikov bude krokom k naozaj slušnej krajine.
 
Príspevok František Mikloško: Pri výbere sudcov ÚS nesmieme robiť žiadne kompromisy zobrazený najskôr Hlavné správy.