Paríž 16. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

Spolu asi 600 migrantov je nezvestných po tom, ako ich v noci nz 10. na 11. apríla evakuovali z horiaceho utečeneckého tábora v severozápadnom Francúzsku. Informovala o tom medzinárodná zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc (MSF)

Utečenecký tábor v Grande-Synthe neďaleko mesta Dunkerque zachvátil mohutný požiar a zničil drevené prístrešky ubytovaných. Úrady vzápätí evakuovali okolo 1500 migrantov, povedala Corenne Torreová, šéfka organizácie MSF so sídlom vo Francúzsku.

Ilustračné foto

Asi 900 migrantom poskytli dočasné ubytovanie v miestnych telocvičniach alebo v spolupráci s lokálnymi združeniami. Asi 600 však po evakuácii nezaevidovali. “Jednoducho nevieme, kde sú,” priznala Torreová.

Desať migrantov podľa nej hospitalizovali s ľahkými zraneniami. Požiar nasledoval po potýčkach medzi ubytovanými, do ktorých sa zapojilo približne 150 z nich.

V tábore bolo ubytovaných asi 1500 ľudí; väčšina z nich pochádza zo severnej Afriky a Blízkeho východu. Plamene pohltili všetkých 300 drevených chatiek, v ktorých bývali.

Podľa prvotných zistení bol požiar založený na niekoľkých miestach súčasne. Plamene boli vidieť zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

Utečenecký tábor v Grand-Synthe sa nachádza na ceste medzi mestami Dunkerque a Calais a bol zriadený len vlani. Mnohých migrantov tam premiestnili z nelegálneho tábora v Calais, kde čakali na príležitosť pokračovať v ceste do Británie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.