Brusel 8. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Francúzsky veľvyslanec v Japonsku Thierry Dana dnes oznámil, že ako diplomat by nechcel slúžiť krajne pravicovej političke Marine Le Penovej, keby vyhrala prezidentské voľby

Tlačová agentúra Belga pripomenula, že Dana je jedným z prvých francúzskych diplomatov, ktorí predniesli takéto otvorené vyhlásenie.

Na snímke predsedníčka francúzskej ultrapravicovej strany Národný front (FN) Marine Le Penová

“Ak súčasné prvky francúzskej tragédie povedú k jej zvoleniu, tak opustím všetky svoje diplomatické funkcie,” povedal veľvyslanec v rozhovore pre denník Le Monde, ktorý bude zverejnený vo štvrtok.

Diplomat v rozhovore vyčíta šéfke Národného frontu, že chce z veľkolepého a veľkorysého Francúzska urobiť “malý dvorček” a že namiesto kreatívnych vízií ponúka zatuchnuté predstavy.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Le Penová sa stane víťazkou prvého kola prezidentských volieb stanoveného na 23. apríla. V druhom kole, 7. mája, prieskumy rátajú s víťazstvom jej protikandidáta, súčasná volebná kampaň vo Francúzsku je však plná nečakaných zvratov a odhalení a konečný výsledok volieb je veľmi neistý.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.