Budapešť 1. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
 
V Maďarsku každý vie, že časť vedenia vládnej strany Fidesz študovala s pomocou štipendia amerického finančníka Georgea Sorosa, ktorého Fidesz v súčasnosti označuje za najväčšieho nepriateľa Maďarska. Uviedol to v nedeľu spravodajský server Esti Újság a dodal, že francúzsky týždenník L’Express zverejnil list, v ktorom terajší premiér a predseda Fideszu Viktor Orbán žiadal Sorosa o štipendium.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orban

Denník Magyar Nemzet v súvislosti s anglicky písanou žiadosťou z decembra 1988 pripomína, že vtedy 25-ročný Orbán štipendium vo výške zhruba 10.000 dolárov (8116 eur) od Sorosovej nadácie dostal. Vďaka nemu mohol študovať na Oxfordskej univerzite. V januári 1990 sa vrátil do Maďarska, aby sa mohol zúčastniť volieb.
Jedným zo zásadných argumentov Orbánovho listu bolo, že hlavnou úlohou občianskych organizácií je pomôcť prechodu z diktatúry na demokraciu. Treba si uvedomiť, že v roku 1988 bol v Maďarsku ako aj v celom bloku ešte socializmus v plnom prúde. Orbán v tom čase ťažko vedel, kto je Gorge Soros a pravdepodobne to vnímal ako jednú z mála možností získať štipendium a študovať za hranicami. V súčasnosti, keď je zhubné pôsobenie Georga Sorosa stále známejšie, Orbán ako národovec sa postavil proti nemu a obmedzuje jeho pôsobenie v Maďarsku.
Premiér povedal v piatok v rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió, že jeho vláda má k dispozícii zoznam dvoch tisícok ľudí, ktorí pracujú v Sorosových organizáciách. Nazval ich “Sorosovými žoldniermi”, pričom tvrdil, že bojujú proti záujmom Maďarska a chcú zvrhnúť terajšiu vládu.
Orbán vyzval voličov pred parlamentnými voľbami v Maďarsku, ktoré sa budú konať 8. apríla, aby mysleli na budúcnosť. “Maďarsko bude mať alebo národnú vládu, alebo internacionálnu vládu, ktorú zostaví Soros. Potom sa ale staneme krajinou prisťahovalcov,” zdôraznil.
Viacerí opoziční politici vnímajú Orbánove vyhlásenie ako potvrdenie toho, že jeho vláda dáva sledovať tajnými službami pracovníkov mimovládnych organizácií, voči čomu sa ostro ohradili. Spolupredsedníčka ochranárskej strany Politika môže byť iná (LMP) Bernadett Szélová na Facebooku avizovala, že sa v tejto súvislosti obráti na Úrad na ochranu ústavy.
 
Príspevok Francúzsky týždenník zverejnil Orbánov list Sorosovi so žiadosťou o štipendium zobrazený najskôr Hlavné správy.