Socialista Hollande povedal, že sa rozhodol „nekandidovať v prezidentských voľbách“, keďže „je pri zmysloch“ a vie, aké sú jeho šance získať širokú podporu v rámci strany. Rozhodnutie nekandidovať zverejnil iba niekoľko dní nato, ako jeho premiér Manuel Valls oznámil „pripravenosť“ ísť do primárok ľavice, ktoré sa uskutočnia v dvoch kolách 22. a 29. januára budúceho roka. 

Hollande je najneobľúbenejším francúzskym prezidentom v moderných dejinách krajiny. Opakovane hovoril, že bude znova kandidovať, iba ak sa mu podarí obmedziť nezamestnanosť, ktorá sa už niekoľko rokov drží na desiatich percentách. Do súboja o funkciu prezidenta dnes oficiálne vstúpil bývalý minister hospodárstva Arnaud Montebourg. Oznámil, že bude kandidovať v prezidentských primárkach socialistov v januári. 

Montebourg má 54 rokov a o kreslo vo vláde prišiel v roku 2014 po tom, ako odsúdil propodnikateľské smerovanie Hollandovej politiky. V prejave v Paríži dnes povedal, že je za silný štát, ktorý bude chrániť francúzsky priemysel pred „zahraničnými záujmami“. Francúzski konzervatívci si v primárkach vybrali za svojho kandidáta pre prezidentské voľby bývalého premiéra Francoisa Fillona.