Paríž 29. marca 2018 (HSP/Foto: TASR- Jakub Kotian)
 
Francúzske deti budú čoskoro musieť začať chodiť do školy od troch rokov podľa nového opatrenia, ktoré oznámil prezident Emmanuel Macron, s účinnosťou od septembra 2019

Ilustračné foto

Analytici tvrdia, že ide viac o symbolické gesto, pretože veľká väčšina rodičov vo Francúzsku zapísala svoje deti do materskej školy už od troch rokov. Rozhodnutie je skôr “prejavom túžby prezidenta urobiť školu miestom skutočnej rovnosti a uznania, že materská škola by už nemala byť považovaná len za formu dennej starostlivosti alebo prípravy na základnú školu, ale ako skutočná škola zameraná na akvizíciu jazyka a vývoja dieťaťa,” vysvetlil Elyzejský palác.
V školskom roku 2015-2016 bolo zapísaných takmer 98% trojročných detí, no po celom Francúzsku to nebolo až tak rovnomerne rozložené. V Paríži to bolo 93%, zatiaľ čo na Korzike 87% percent a vo francúzskych zámorských územiach 70%. Podľa Macrona by sa povinnou školskou dochádzkou mal “napraviť tento neprijateľný rozdiel”.
Pri porovnaní s inými európskymi krajinami (údaje za roky 2014-2015), najnižší vek pre povinnú školskú dochádzku je od 4 rokov a platí pre Severné Írsko a Luxembursko, na Cypre sa začína pre deti, keď dosiahnu štyri roky a osem mesiacov. Od 5 rokov má Grécko, Chorvátsko, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Holandsko, Poľsko, zvyšok Veľkej Británie, Bosna a Hercegovina. Slovensko a Česká republika majú zaužívaný začiatok povinnej školskej dochádzky od 6 rokov.
Vo Fínsku, ktorého vzdelávací systém je podľa európskeho a globálneho hodnotenia na vysokej úrovni, je dochádzka povinná až od 7 rokov (tiež Bulharsko, Estónsko, Litva, Švédsko). Predtým sa fínske deti hrajú a sústreďujú sa na posilnenie sociálnych zručností a identifikujú sa možné problémy, ktoré by mohli nastať v učení a vývoji dieťaťa.
Fínsky odborník na vzdelávanie Pasi Sahlberg pre Euronews povedal, že prvé tri roky povinnej školskej dochádzky vo Francúzsku by boli “veľmi prospešné” vtedy, ak by vychádzali z “hry, telesnej aktivity, hudby, umenia a pomáhali deťom rozvíjať zdravé úrovne sebavedomia a dobrých sociálnych zručností”. Ak by však už šlo o akési vzdelávanie v ranom detstve ako “nová základná škola”, bolo by to “veľkou chybou”.
 
 
 
Príspevok Francúzsky prezident chce zaviesť povinnú školskú dochádzku od troch rokov zobrazený najskôr Hlavné správy.