Paríž 3. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Michel Euler)

Francúzsky parlament schválil dnes návrh zákona, ktorý zákonodarcom a ministrom zakazuje zamestnať členov svojej najbližšej rodiny ako svojich asistentov. Legislatíva parlamentom prešla len niekoľko mesiacov po škandále okolo bývalého francúzskeho premiéra Francoisa Fillona a jeho manželky Penelope, ktorú niekoľko rokov zamestnával ako asistentku.
Na snímke poslanci francúzskeho parlamentu

Za návrh zákona hlasovalo v Národnom zhromaždení, dolnej komore parlamentu, 383 poslancov, proti boli traja a ďalší 48 sa hlasovania zdržali, informovala agentúra DPA.
Legislatívu dnes ešte skôr odsúhlasil aj Senát, horná komora parlamentu. V súlade s ňou budú mať ministri, poslanci aj starostovia zakázané zamestnávať svoje manželky či manželov, ale tiež rodičov či deti.
Zákon je súčasťou legislatívneho balíka, o ktorého druhej časti bude parlament hlasovať na budúci týždeň. Tento súbor zákonov je naplnením jedného z kľúčových predvolebných sľubov prezidenta Emmanuela Macrona na ozdravenie politického života.
Druhý zákon navrhuje zrušenie tzv. parlamentnej rezervy, čo sú peniaze, ktoré môžu poslanci rozdeľovať na projekty vo svojom volebnom obvode podľa vlastného uváženia. Na presnom znení tejto legislatívy sa obe komory parlamentu zatiaľ nevedia dohodnúť.
Expremiér Fillon, kandidát konzervatívnych Republikánov (LR), bol ešte začiatkom tohto roka považovaný za jedného z favoritov prezidentských volieb a hlavného konkurenta Macrona. Jeho kampaň však veľmi utrpela po vypuknutí škandálu Penelopegate, ktorý odhalil, že politik niekoľko rokov zamestnával ako asistentku svoju britskú manželku Penelope. Tá zarobila státisíce eur, pričom ako asistentka takmer vôbec nepracovala. Rovnakým spôsobom Fillon zamestnal aj dve svoje deti. Súdne vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.