Paríž 17. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Po viac ako 50 dňoch strávených v tureckom väzení a vyhostení z Turecka sa dnes do Paríža vrátil nezávislý francúzsky novinár Loup Bureau. Informovala o tom dnes agentúra DPA
Ilustračné foto

Novinár bol zadržiavaný od 26. júla. Turecké úrady ho obvinili z pomoci teroristickej organizácii, ktorého sa dopustil tým, že ako novinár písal o Kurdoch. V čase zadržania na tureckým hraniciach s Irakom mal pri sebe fotografie a nahrávky rozhovorov s bojovníkmi kurdských milícií.
Bureau dnes uviedol, že prvé dni v policajnej väzbe boli ťažké. Bol vystavený zastrašovaniu a vyhrážkam. Dodal, že zaobchádzanie s ním sa zlepšilo po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval turecké úrady na jeho prepustenie.
“Odkedy (Emmanuel) Macron intervenoval, (syn) bol chránený,” uviedol dnes novinárov otec Loic Bureau, ktorý dodal, že okamžitá medializácia podobných zatknutí býva veľmi prospešná.
Bureauov prípad bol od Macronovho nástupu do funkcie prezidenta druhým svojho druhu. Už v júni bol po jeho intervencii na slobodu prepustený francúzsky fotoreportér Mathias, ktorého turecké úrady zadržali na juhovýchode Turecka, kde žije početná kurdská menšina a často tam dochádza k zrážkam medzi kurdskými povstalcami a vládnymi bezpečnostnými zložkami.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.