Francúzsky minister zahraničných vecí prišiel podporiť zmierenie v Líbyi

Tripolis 4. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alexander Zemlianichenko)

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian vycestoval dnes do Líbye, aby tamojšie znepriatelené strany povzbudil k plneniu vzájomnej dohody o zmierení, ktorú dosiahli koncom júla vo Francúzsku.
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian

Agentúra AP informovala, že Le Drian absolvoval v líbyjskej metropole Tripolis schôdzku s Fájizom Sarrádžom – predsedom medzinárodne podporovanej vlády líbyjskej národnej jednoty -, mal však navštíviť aj mestá Misuráta a Bengházi, aby sa stretol s frakciami, ktoré sú proti Sarrádžovi.
Šéf centrálnej vlády v Tripolise a jeho hlavný protivník – veliteľ samozvanej líbyjskej armády Chalífa Haftar – sa v júli na spoločnom rokovaní pri Paríži dohodli na celoštátnom prímerí s výnimkou boja proti teroristickým skupinám. Zároveň sa zaviazali, že budú pracovať na vypísaní prezidentských a parlamentných volieb v Líbyi.
Implementácia akejkoľvek dohody o prímerí závisí od zmierenia medzi obrovským množstvom milícií operujúcich po celej Líbyi, zmietanej v chaose od zosadenia a zabitia vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.