Paríž 2. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Mori)
 
Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb denníku Le Figaro v utorok potvrdil, že napriek tomu, že prezident Emmanuel Macron odmietol v pondelok prijať jeho rezignáciu, chce aj naďalej odstúpiť.

Na snímke Gérard Collomb

Tlačová agentúra DPA si všíma, že Collombove vyjadrenie prišlo v čase, keď konzervatívna opozícia kritizuje centristu Macrona za to, že Collomba ponecháva v citlivom rezorte, zodpovednom za bezpečnosť a boj proti terorizmu.
Na zasadnutí Národného zhromaždenia francúzsky premiér Édouard Philippe narážal na to, že bude na Macrona tlačiť, aby Collomba nahradil. “Uplatním svoje ústavné právo, budem brániť bezpečnosť francúzskeho ľudu a prezidenta tejto republiky postavím pred potrebné rozhodnutia,” povedal Philippe zákonodarcom.
Collomb je terčom kritiky pravice, odkedy 18. septembra oznámil, že v máji 2019 má v úmysle odísť z postu ministra vnútra, aby sa vo voľbách v roku 2020 mohol uchádzať o funkciu primátora mesta Lyon. Tento úrad zastával pred tým, ako ho Macron po víťazstve v minuloročných prezidentských voľbách vymenoval za ministra.
Macronov kabinet už v auguste opustil obľúbený minister životného prostredia Nicolas Hulot.
Ďalšia zmena na ministerskom poste prichádza v čase, keď Macron čelí výraznému poklesu svojej obľúbenosti. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v pondelok publikovala spoločnosť Kantar Sofres Onepoint, má na prezidenta pozitívny pohľad iba 19 percent Francúzov.
 
Príspevok Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb trvá na svojom odchode z vlády zobrazený najskôr Hlavné správy.