Francúzsky minister ekonomiky ozrejmil, kto môže zaplatiť za americké sankcie proti Iránu

Paríž 21. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)
 

EÚ môže prevziať  kompenzáciu za prípadné americké sankcie proti európskym spoločnostiam po odstúpení USA od iránskej dohody, oznámil v nedeľu ráno francúzsky minister ekonomiky Bruno Le Maire.

Na snímke francúzsky minister ekonomiky Bruno Le Maire

„Urobíme všetko pre ochranu (firiem pred prípadnými sankciami — pozn.), pretože hovoríme o našich ekonomických záujmoch. Desiatky francúzskych spoločností legálne investuje do Iránu, čo je súčasťou dohody (o iránskom jadrovom programe, — pozn.). Obchodujú, a mali by byť schopné v tom pokračovať,” povedal Le Maire.
Položil otázku, či je možné prijať skutočnosť, že Spojené štáty sa stanú svetovým hospodárskym policajtom? „Môžeme prijať nadvládu bez rešpektovania medzinárodných pravidiel? Je jasné, že európska odpoveď by mala byť „nie”,”dodal minister.
Pripomenul, že vedúci Európskej komisie Jean-Claude Juncker už uskutočnil „určité návrhy” týkajúce sa otázky amerických sankcií. „Opäť predložíme návrhy pre zosilnenie európskej ekonomickej suverenity,” pokračoval Le Maire.
Podľa neho je možné, že Európska únia sama prevezme náhradu za sankcie proti podnikom. „Máme európsky rozpočet, ktorý nám umožní chrániť naše spoločnosti a obchodovanie,” vysvetlil.
Ďalším možným opatrením, pripomenul minister, by mohlo byť zavedenie autonómneho finančného systému tak, aby Európa už nebola závislá na americkom finančnom a bankovom systéme. Tiež Le Maire nevylúčil prípadné zavedenie sankcií voči podnikom, ktoré „nespĺňajú európske pravidlá”.
 

Príspevok Francúzsky minister ekonomiky ozrejmil, kto môže zaplatiť za americké sankcie proti Iránu zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)