Paríž 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus/Pool)

Veliteľ generálneho štábu francúzskej armády, generál Pierre de Villiers, žiada budúceho prezidenta krajiny o postupný nárast objemu rozpočtových prostriedkov určených na obranu

Francúzsky prezident Francois Hollande (vľavo) a náčelník generálneho štábu francúzskej armády generál Pierre de Villiers (vpravo)Francúzsky prezident Francois Hollande (vľavo) a náčelník generálneho štábu francúzskej armády generál Pierre de Villiers (vpravo)

Svoju požiadavku zdôvodnil, že armáda by tak mohla lepšie čeliť islamistickým extrémistom a autoritárskym štátom, ktoré sa spoliehajú na vojenskú silu. Podľa francúzskych médií toto vyjadrenie je generálovou implicitnou alúziou na Rusko, Irán, Čínu, Turecko a ďalšie krajiny.

De Villiers tento svoj apel zverejnil na stránkach denníka Les Echos. Vo svojom texte generál dodal, že útoky na Francúzsko a ďalšie európske štáty v posledných rokoch ukázali, že “mier už nenastane sám od seba”.

Vyzval tiež na modernizáciu jadrových arzenálov a ďalšieho vybavenia a na zvýšenie výdavkov pre armádu v priebehu najbližších piatich rokov postupne na dve percentá HDP, pričom teraz je to 1,77 percenta.

Francúzsko prisľúbilo NATO, že k takémuto nárastu rozpočtových prostriedkov na obranu dôjde do roku 2025, ale De Villiers nalieha, aby sa tak stalo skôr.

Francúzsko, ktoré má jednu z najväčších armád v Európe, patrí ku krajinám aktívnym v operáciách proti džihádistom v Sýrii a Iraku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.