Paríž 25. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)
 

Ruské vojenské lietadlá se osemkrát „v priebehu posledných ôsmich mesiacov“ priblížili k francúzskym vojenským lodiam, uviedol veliteľ štábu francúzskeho námorníctva, admirál Christophe Prazuck.

Ilustračné foto: Ruské bojové lietadlo Su-25

„V priebehu posledných ôsmych mesiacov činnosti tohoto typu uskutočnili osemkrát,” cituje agentúra France-Presse Prazucka, ktorý 11. apríla vystúpil pred komisiou francúzskeho senátu o medzinárodných vzťahoch a bezpečnosti.
Admirál pripomenul, že francúzska fregata sa nachádza pri brehoch Sýrie od roku 2015. Prazuck dodal, že na začiatku apríla 2018 sa k francúzskej vojenskej lodi Aquitaine priblížila ruská stíhačka, ktorá vyletela zo základne Tartús, na vzdialenosť menšiu než, ktorú obvykle dodržujú iné lietadlá. Podľa admirála sa tieto akcie mohli stať príčinou incidentu.
Podľa údajov vojenského zdroja agentúry musela posádka lode po tomto incidente pripomenúť ruskému lietadlu pravidlá zblíženia.
Admirál Prazuck tiež poznamenal, že vojensko-námorný a strategický status Ruska i Číny sa v posledných rokoch zvýšil. „Čína v priebehu štyroch rokov vytvorila loďstvo ekvivalentné francúzskemu námorníctvu a Rusko skoro 1,5x zvýšilo počet svojich ponoriek. Tým sa vojensko-námorný a strategický stav týchto krajín v posledných rokoch zmenil,” uzavrel vojak.
 

Príspevok Francúzsky generál informoval pred senátom o priblížení ruských lietadiel k francúzskym lodiam. Jeho informácie o raste vojensko-námorného a strategického statusu Ruska i Číny sú šokujúce zobrazený najskôr Hlavné správy.