Paríž 22. apríl 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP-Kamil Zihnioglu)

Francúzsky ľavicový anarchistický filozof Michel Onfray tvrdí, že v prípade, že proti-imigračná prezidentská kandidátka Marine Le Penová zvíťazí vo francúzskych voľbách (ktorých prvé kolo sa koná zajtra), dôjde na uliciach k bezprostredným nepokojom

Líderka krajne pravicového Národného frontu (FN)

V rozhovore pre švajčiarske noviny Tribune de Geneve uverejnil v stredu Onfray varovanie, že kvôli pretrvávajúcej démonizácii Front National a Le Penovej vo francúzskych médiách môže dôjsť k násilnej reakcii verejnosti, ak vyhrá voľby.

“Hneď, ako sa objaví oznámenie o víťazstve, budú na uliciach pohoršene pochodovať niektorí občania,” povedal.

“Po celé roky ju hlavné médiá prezentovali ako fašistku, nacistku a antidemokratku. Ak nie je republikánkou, potom to dokážte a zakážte ju aj jej stranu,” povedal. “Alebo to koniec koncov nie je pravda. Ale je to veľmi užitočné pre liberálov, ktorí tak môžu rozdeliť moc vpravo a naľavo tým, že mávajú červenou handrou fašizmu pred nosom voličov.”

Filozof povedal, že Le Penová môže zažiť ťažšie časy, než si myslí, v boji proti elitám v Európskej únii. “Po zvolení bude čeliť liberálnej koalícii bruselských technokratov, ktorí pohŕdajú ľuďmi a oslavujú len slobodu trhov.” Onfray prirovnal Le Penovú k gréckemu premiérovi Alexisovi Tsiprasovi, ktorého opísal ako neschopného splniť svoje sľuby.

“Dnes sa Tsipras vrátil do radov a vedie liberálnu politiku, ktorú požaduje Európa a Brusel. To isté by sa stalo s Marine Le Penovou,” povedal.

“Napriek tomu všetkému, keby sa dostala k moci, myslím, že dôjde k povstaniu. Na uliciach budú horieť autá, ľudia budú rozbíjať okná atď. Existuje veľa ľudí v politike, ktorí neprijímajú demokratickú hru,” dodal.

Zatiaľ čo početné predbežné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Le Penová sa pravdepodobne dostane do druhého kola prezidentských volieb, prieskumy verejnej mienky druhého kola ukazujú, že voči svojim súperom prehrá. Napriek tomu mnohí veria, že šéfka FN by mohla vyhrať. V nedávnom článku CNN tvrdila, že mnohé prieskumy sú nesprávne a veľmi podceňujú podporu Le Penovej.

Bobby Vedral, stratég pre investičnú spoločnosť Goldman Sachs, tiež spochybnil prieskumy verejnej mienky a povedal, že politická správnosť môže maskovať skutočnú podporu Le Penovej.