Francúzsky expert: Svetový antidopingový systém je v poslednom ťažení

Paríž 9. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Mihail Mokrushin)

Svetový antidopingový systém je v poslednom ťažení, myslí si francúzsky expert pre otázky dopingu, riaditeľ organizácie Athletes For Transparency Pierre Sallet.
Prezident WADA Craig Reedie

“Skutočne je potrebné preskúmať systém. Systém je v poslednom ťažení a k antidopingovým škandálom dochádza stále. Pritom hovoria, že je to naposledy a bude s tým koniec, ale v skutočnosti to tak nie je. Problém je v tom, že na inštitucionálnej úrovni sa nič nemení. Sú to politické a právne rozhodnutia. Nezaostáva veda, ale systém inštitúcií, zvlášť politické a právne aspekty, práve to zaostáva,” cituje Salleta Sputnik.
Bývalý riaditeľ Moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenko informoval New York Times o “dopingovom programe” Ruska a stal sa informátorom WADA, čo viedlo k začiatku veľkého medzinárodného škandálu. Ruské orgány niekoľkokrát vyvracali tvrdenie Rodčenkova.
Nakoniec Medzinárodný olympijský výbor doživotne 43 ruským športovcom zakázal štart na olympijských hrách a anuloval ich výsledky zo ZOH v Soči. Neskôr Medzinárodný športový súd vyhovela apelácii 28 Rusov a ďalších 11 apelácií bolo prijaté čiastočne.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.