Paríž 7. júla 2019 (HSP/Sputnik.cz/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)

Dňa 31. decembra 2019 vyprší zmluva o tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie, pripomína na stránkach L’Opinion francúzsky ekonóm Sebastian Koshar. Ak sa stranám nepodarí sa dohodnúť, Európe opäť hrozí “plynová kríza”, varuje autor

Ilustračné foto

Ako pripomína na stránkach L’Opinion ekonóm a bývalý vysoko postavený pracovník Generálneho riaditeľstva francúzskeho ministerstva financií Sebastian Koshar, 31. decembra vyprší zmluva o tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie medzi spoločnosťami Gazprom a Naftogaz.

Autor si kladie otázku, či sa Európa nenachádza rovnako ako v rokoch 2006 a 2009 na prahu plynovej krízy a uvádza, že riziko zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu, určeného pre európske krajiny, je reálne v prípade, ak ruská a ukrajinská strana neuzatvoria ďalšej dohody.

“Pri absencii rozumnaj ekonomickej dohody, to znamená takej, ktorá zaručuje tranzit veľkého objemu plynu cez Ukrajinu za prijateľnú cenu pre Rusov, ideme priamou cestou k plynovej kríze počas tejto zimy,” upozorňuje ekonóm. V takom prípade čakajú európske krajiny vrátane samotnej Ukrajiny výpadky dodávok a spotrebitelia západnej Európy môžu naraziť na značné zvýšenie cien plynu.

Preto je v záujme Európanov nájsť dlhodobé riešenie, ktoré im pomôže vyhnúť sa pozícii rukojemníkov v konflikte pri vlastných hraniciach, uvádza odborník.

Vyčerpanie plynových nálezísk v Európe

Zemný plyn, aj keď bude postupne nahradzovaný bioplynom, bude aj naďalej zaujímať dôležité miesto v energetickej bilancii krajín v nadchádzajúcich desaťročiach, je presvedčený Koshar, lebo v chladnom zimnom období plyn produkuje 1,5 krát viac energie ako elektrina.

To znamená, že Európa bude musieť kompenzovať vyčerpanie vlastných plynových nálezísk, napríklad v Holandsku a Nórsku, a nájsť možnosť v najbližších rokoch zabezpečiť dodávky 80-100 miliárd kubických metrov plynu ročne. Skvapalnený zemný plyn, predovšetkým americký, môže vyriešiť tento problém len čiastočne, okrem toho je podstatne drahší ako ruský a jeho dodávky predstavujú ďalšiu ekologickú záťaž.

“Je potrebná zdravá konkurencia medzi ruským a americkým plynom, ak chceme udržiavať ceny plynu na nízkej úrovni v záujme spotrebiteľov a francúzskeho priemyslu,” zdôrazňuje autor.

Spoľahlivé a ekologicky čisté dodávky plynu európskym spotrebiteľom môže zabezpečiť ruský plynovod Nord Stream 2, ktorého výstavba je dokončená už zo 60%, pripomína ekonóm.

Podľa jeho slov tento projekt má nesporné ekonomické prednosti a je uskutočňovaný za podpory piatich európskych energetických spoločností: Engi, Shell, Uniper, OMV a WintershallDEA.

Na ceste projektu sú však určité prekážky, uvádza odborník. Ide predovšetkým o hrozby jednostranných amerických sankcií, ktorých výsledkom bude iba ďalšie zhoršenie transatlantických vzťahov následkom zásahov USA do európskej energetickej politiky a poškodenia európskych záujmov.

Kríza medzi Ruskom a Ukrajinou

Čo sa týka možnej krízy medzi Ruskom a Ukrajinou, je nutné vytvoriť politické podmienky ku konštruktívnemu dialógu a nájsť uvážené riešenie k podpore tranzitu určitého objemu plynu cez územie Ukrajiny, domnieva sa Koshar.

“Musíme využiť trendy, ktoré priniesla zmena účastníkov tejto veľkej hry: nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyk môže začať dialóg s novou Európskou komisiou,” uvádza autor a pripomína, že jej stanovisko bude mať rozhodujúci význam pre zabránenie hroziacej plynovej krízy. Dosiahnuť kompromis medzi Ruskom a Ukrajinou môže pomôcť Francúzsko, ktoré má podstatnú diplomatickú váhu a dôveru oboch strán.

Zánik dohody o tranzite nemožno brať na ľahkú váhu, varuje odborník: “čím viac sa bude blížiť dátum vypršania platnosti, tým väčšie bude napätie a tým väčšie bude riziko, že európski spotrebitelia budú musieť platiť za nečinnosť”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj