Paríž 18. októbra 2017 (HSP/RT/Foto:Pixabay)
 
Cena koňaku a calvadosu by sa vo Francúzsku mohla značne zvýšiť. Vláda totiž plánuje zvýšenie dane na tvrdé alkoholické nápoje. Zásah bude súčasťou tvrdého opatrenia voči nápojom, ktoré negatívne ovplyvňujú zdravie
Ilustračné foto

Návrh je súčasťou nového rozpočtu vlády na sociálne zabezpečenie, ktorého úplné znenie sa očakáva v stredu. Podľa francúzskeho denníka Les Echos by zvýšenie dane malo vplyv na brandy, gin, rum, tequilu, vodku a whisky, ako aj na iné destiláty, ktoré obsahujú viac ako 15 percent alkoholu.
Francúzske víno a pivo budú oslobodené od zvýšenia dane, pretože obsahujú menej alkoholu. Avšak niektoré vína, ako je napríklad Muscat, môžu spadať pod nové opatrenie. Ak bude opatrenie prijaté, vláda získa milióny eur do rozpočtu. Niektoré odhady naznačujú, že by nová daň mohla priniesť až 150 miliónov eur.
Zvýšenie dane sa môže uplatniť aj na sýtené sladké nápoje s cieľom boja proti obezite a cukrovke. Toto opatrenie odporučila OSN na zníženie celosvetovej spotreby cukru. Niektorí hovoria, že daň z limonády je kontroverzná. Francúzska ministerka zdravotníctva Agnes Buzynová tvrdí, že zvýšenie cien sladkých nápojov by jednoducho znamenalo “daň pre chudobných”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.