Paríž 17. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Francúzsky premiér Édouard Philippe v utorok potvrdil, že Francúzsko zostane nestranné ohľadom referenda o nezávislosti, ktoré sa v novembri uskutoční vo francúzskom zámorskom teritóriu Nová Kaledónia

Na snímke francúzsky premiér Édouard Philippe

Referendum stanovené na 4. novembra bude vyvrcholením desaťročia trvajúcej kampane separatistov. Celkovo 174.000 oprávnených voličov rozhodne, či sa toto oceánske súostrovie odtrhne od svojej starej koloniálnej krajiny.
Philippe zdôraznil, že “je náležité, aby sa štát zachoval nezaujato” pri pomáhaní organizovania referenda. Francúzsky prezident Emmanuel Macron pred svojou návštevou tamojšieho hlavného mesta Noumea v máji vyhlásil: “Nie je na nás, aby sme ovplyvňovali tento výber.” Macron podľa vlastných slov dúfa, že sa predíde “zbytočnému napätiu”.
Nová Kaledónia má v súčasnosti unikátnu pozíciu ako zámorské územie, ktoré si stanovuje svoje vlastné dane, zákonník práce a obchodnú politiku. Nerozhoduje však o otázkach obrany a diplomacie, vysvetľuje stanica France 24.
Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky 60-69 percent obyvateľov Novej Kaledónie podporuje zotrvanie vo francúzskom domíniu. Územie je všeobecne považované za strategický bod Francúzska v ázijsko-tichomorskom regióne, avšak ekonomická nerovnosť tu stále pretrváva aj napriek úsiliu zlepšiť životné podmienky domorodej populácie.
Nová Kaledónia zažila roky ostrých politických roztržiek medzi zástancami nezávislosti a tými, ktorí sú rozhodnutí zostať súčasťou Francúzska. Nepokoje otriasli ostrovmi v polovici 80. rokov a vyžiadali si približne 70 mŕtvych.
V roku 1998 došlo medzi miestnou vládou a Parížom k podpísaniu dohody, na základe ktorej bola Novej Kaledónii priznaná širšia autonómia. Dohoda zároveň stanovila, že referendum o nezávislosti môže byť najskôr v roku 2018.
 
Príspevok Francúzsko zaujme k referendu o nezávislosti Novej Kaledónie nestranný postoj zobrazený najskôr Hlavné správy.