Moskva 2. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Renomovaný ruský režisér Kirill Serebrennikov (48), ktorý je v súvislosti s obvinením zo sprenevery v Moskve v domácom väzení, sa stane laureátom rytierskeho stupňa francúzskeho Radu umenia a literatúry (Ordre des Arts et des Lettres).

Na snímke Kirill Serebrennikov

Dekrét o ocenení ruského umelca podpísala vo štvrtok v Paríži francúzska ministerka kultúry Francoise Nyssenová.
Informovali o tom svetové tlačové agentúry.
Serebrennikov je v domácom väzení od augusta 2017 a čaká v ňom sa súdny proces. Je obvinený z defraudácie 133 miliónov rubľov z dotácií ministerstva kultúry, ktoré boli v rokoch 2011-14 vyčlenené na realizáciu umeleckého projektu Platforma. Režisér, ktorý pôsobil ako umelecký šéf Gogoľovho divadla v Moskve, obvinenia odmieta a pokladá ich za “absurdné a nezmyselné”. Súdny proces s ním by sa mal začať 1. septembra.
Serebrennikovu filmovú novinku Leto, na ktorej strihu pracoval už v domácom väzení, uviedli v máji na MFF v Cannes.
Ešte vlani v decembri mala vo Veľkom divadle v Moskve premiéru režisérova inscenácia baletu Nurejev, avšak v neprítomnosti tvorcu. Predstavenie, ktoré zaznamenalo pozitívny divácky ohlas, medzičasom stiahli z programu.
Serebrennikovove filmové i divadelné diela mu vyniesli nielen vo Rusku, ale aj v zahraničí povesť kultového režiséra; súčasne však i nevôľu časti mocných v Rusku – okrem iného kvôli jeho prístupu k silne tabuizovaným témam vrátane homosexuality. Konzervatívne kruhy v Rusku totiž odmietajú Serebrennikovove práce ako dekadentné a nevlastenecké.
 
Príspevok Francúzsko udelí ruskému režisérovi Serebrennikovovi vysoké štátne vyznamenanie zobrazený najskôr Hlavné správy.