Paríž 14. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/French Defense Ministry/ECPAD)
 
Ministerstvo obrany Francúzska v sobotu ráno na svojej stránke zverejnilo odtajnenú správu výzvednej služby, ktorá bola venovaná údajnému použitiu chemických zbraní vládou Sýrie.

Na snímke francúzskeho ministerstva obrany je stíhacie bojové lietadlo Dessault Rafale pred štartom zo základne Saint Dizier na spoločný útok USA, Veľkej Británie a Francúzska na ciele v Sýrii 13. apríla 2018.

“Elementy zhromaždené Francúzskom a jej spojencami predstavujú komplet dôkazov, ktoré sú dostatočné na to, aby sa dal obviniť sýrsky režim z útoku 7. apríla,” uvádza sa v správe.
Zdôrazňuje sa, že “francúzske služby zanalyzovali očité svedectvo, fotografie a videá, ktoré sa objavili na špeciálnych stránkach, v médiách a na sociálnych sieťach vo chvíľach a dňoch útoku,” tiež boli analyzované “svedectvá špeciálnych služieb”.
“Preskúmanie videí a fotografií na sieťach, na ktorých sú zachytené obete, umožnilo povedať, že väčšina z nich nie je narafičených. Spontánna povaha rozšírených fotografií na všetkých sociálnych sieťach potvrdzuje, že nejde o foto ani videomontáž,” uvádza sa v dokumente.
 
Príspevok Francúzsko sa samo odhalilo: K útoku na Sýriu sa rozhodlo na základe fotografií zo sociálnych sieti a médií zobrazený najskôr Hlavné správy.