Paríž 20. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Počet osôb zranených od začiatku protivládnych protestov vo Francúzsku sa vyšplhal na 2891, informovala vo štvrtok spravodajská televízia BFM TV

Na snímke demonštranti v žltých vestách

Televízia s odvolaním sa na ministerstvo vnútra spresnila, že medzi zranenými je 1843 “civilov” a 1048 príslušníkov poriadkových síl.
Viacerí prívrženci hnutia tzv. žltých viest medzičasom avizovali, že na policajtov podajú trestné oznámenie za neprimerané použitie sily. Podobný zámer pred niekoľkými dňami avizovala aj skupina novinárov.
V incidentoch súvisiacich s protestmi prišlo podľa najnovšej bilancie o život deväť ľudí. Najnovšou obeťou je demonštrant, ktorého zrazil kamión na kruhovom objazde pri čerpacej stanici neďaleko mesta Agen v kraji Lot-et-Garonne.
Francúzske médiá vo štvrtok informovali, že túto sobotu sa zrejme uskutoční ďalšie, v poradí už šieste kolo väčších protestov. Demonštranti o ňom hovoria ako o šiestom dejstve.
Na sociálnej sieti Facebook sa už objavili výzvy na účasť na zhromaždeniach na najmenej 50 miestach krajiny. Časť diskutérov vyzýva na demonštrácie v Paríži, a to v blízkosti Víťazného oblúka a oblúka v modernej štvrti La Défense. Iní sú však za to, aby žlté vesty nedemonštrovali v uliciach Paríža, ale radšej v neďalekom meste Versailles, ktoré je z hľadiska dopravy dostupnejšie.
Vedenie zámku vo Versailles už medzičasom oznámilo, že z preventívnych dôvodov bude zámok a areál túto sobotu pre verejnosť uzavretý.
Ďalšie protestné zhromaždenia sa v sobotu pripravujú v 14 veľkých mestách, medzi nimi je Rennes, Nantes, Caen, či Bordeaux. Zablokované budú aj hranice, pričom však súkromné vozidlá budú môcť cez blokády prechádzať plynule, zastavované budú len kamióny.
Blokády ciest a dôležitých objektov vo Francúzsku sa začali 17. novembra, keď ich účastníci oblečení do reflexných žltých viest začali protestovať proti rastúcim cenám pohonných hmôt. Protesty postupne prerástli do masového hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom. Počet účastníkov protestných zhromaždení sa však znižuje.
Francúzska vláda v stredu v rekordne krátkom čase pripravila zákon, ktorý má zaviesť do praxe ústupky prezidenta Emmanuela Macrona hnutiu tzv. žltých viest. Macron v úsilí zastaviť protesty spojené s pouličnými nepokojmi prisľúbil opatrenia na zlepšenie finančnej situácie chudobnejších vrstiev obyvateľstva.
 
Príspevok Francúzsko sa pripravuje na šieste “dejstvo” protestov tzv. žltých viest zobrazený najskôr Hlavné správy.