Paríž 12. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP Photo/AP video)
 
Minulý piatok bola na päť rokov väzenia odsúdená Christine Rivierová, alebo „Mama džihádu“, ako ju nazývajú francúzske médiá. Hoci Rivierová nikde nebojovala ani nespáchala teroristický čin, podporovala svojho syna Tylera, ktorý v Sýrii bojuje po boku Islamského štátu
Ilustračné foto

Rivierová v rokoch 2013 a 2014 trikrát vycestovala do Sýrie, kde v rámci podpory svojho syna bojujúceho na strane Islamského štátu pomáhala cestovať aj niektorým ženám a dokonca sa pokúsila hľadať nevestu pre svojho syna. Na súde ale tvrdila, že za synom cestovala preto, lebo sa bála, že sa nevráti domov, informuje český portál reflex.cz.
Vyšetrovatelia ale tvrdia, že Rivierová podporovala teroristov finančne a na sociálnych sieťach zdieľala videá, na ktorých džihádistí odrezávajú hlavy zajatcom. Jej syn bol údajne v blízkom kontakte s marockým teroristom Abdelhamídom Abaaoudom, ktorý riadil teroristické útoky v Paríži v roku 2015, pri ktorých prišlo o život 130 ľudí.
Rivierová bola prvýkrát zatknutá v júli 2014, tesne pred tým, ako do Sýrie vycestovala štvrtýkrát. Jej syn bol zadržaný v roku 2015 v Turecku, odkiaľ ho miestne úrady deportovali do Francúzska. Nejde však o prvý prípad zatknutia matky za podporu svojho syna-teroristu. V roku 2015 bola odsúdená aj 43-ročná Nathalie Haddadiová, pretože financovala teroristické aktivity svojho syna v Sýrii. Na súde však namietala slovami: „Prečo som obvinená z terorizmu, keď len finančne pomáham svojmu dieťaťu?“

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.