Paríž 29. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Anmar Khalil)

Francúzsko odsúdilo v piatok neprimerané používanie sily proti demonštrantom v Iraku, ktoré si vyžiadalo už stovky obetí na životoch. S odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP

Príslušníci bezpečnostných síl sa pokúšajú rozohnať protivládnych demonštrantov počas zrážok na ulici v Nadžafe 28. novembra 2019

„Francúzsko ostro odsudzuje neprimerané a neúmerné používanie sily proti demonštrantom v Bagdade a v mestách na juhu krajiny,“ uviedol francúzsky rezort diplomacie. Paríž zároveň vyzval všetky sily v krajine, aby sa vzdali „akéhokoľvek násilia“.

Ako pripomína AFP, Irak zasiahli v posledných dvoch mesiacoch najmasívnejšie demonštrácie za celé desaťročia. Ide však zároveň aj o najkrvavejšie nepokoje, ktoré si od začiatku októbra vyžiadali viac ako 400 obetí na životoch, pričom len v piatok bolo v juhoirackom meste Násiríja zastrelených 15 demonštrantov. Vo štvrtok zasa v Bagdade zabili 44 účastníkov protestov a takmer 1000 ich utrpelo zranenia.

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí v piatok oznámil, že v súvislosti s protestmi predloží v sobotu parlamentu svoju demisiu.

Protivládne demonštrácie v Bagdade i v južnejšie položených častiach Iraku, kde žije prevažuje šiitské obyvateľstvo, prebiehajú od 1. októbra. Protestujúci vyčítajú irackej vláde pod vedením šiitov beznádejnú skorumpovanosť a narastajúci vplyv Iránu. Sťažujú sa aj na zlé verejné služby a vysokú nezamestnanosť. Nespokojenci požadujú odstúpenie vlády a usporiadanie predčasných parlamentných volieb.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj