Paríž 12. decembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Druhý týždeň za sebou sa študenti stredných škôl mobilizujú na podporu “žltých viest” a proti určitým vládnym reformám v školstve

Študenti stredných a vysokých škôl protestujú v Paríži

V utorok 11. decembra takmer 450 stredných škôl vo Francúzsku má narušené vyučovanie, z toho 60 škôl bolo blokovaných, podľa správy ministerstva školstva, ktorá bola uverejnená včera dopoludnia. V nadväznosti na “žlté vesty” aj študenti stredných škôl demonštrujú už druhý týždeň za sebou, aby protestovali proti určitým reformám vo vzdelávaní, hlavne čo sa týka reformy maturít a nového systému prístupu k vysokoškolskému vzdelaniu a zvýšeniu registračných poplatkov pre cudzincov.
V školskom správnom obvode v Créteil boli blokované vchody do dvadsiatich stredných škôl, do ďalších sedemnástich bol vstup “filtrovaný”. Boli hlásené aj konflikty medzi mladými ľuďmi a políciou.
V školskom správnom obvode vo Versailles má narušené vyučovanie asi dvadsať stredných škôl, z toho sedem je zablokovaných.
V Paríži je včera ráno zapojených približne dvadsať stredných škôl a bola spustená výzva na protest od poludnia na námestí v Saint Michel.
Stovky stredoškolákov kľačí na bulvári Sainat Michel na protest proti zatknutiu študentov minulý štvrtok v Mantes-la-Jolie
Podobné to bolo v ďalších mestách. Hnutie stredoškolákov počas dňa narastalo a ku koncu sa do neho zapojilo 450 stredných škôl, minulý týždeň to bolo medzi 200 – 400 stredných škôl.
 

 
“Čierny utorok”
Národná únia stredných škôl (UNL) vyzvala na “čierny utorok” na stredných školách. Únia oznámila, že “niekoľko stoviek škôl sa mobilizovalo”. Ľutujú včerajšiu “chybu“ v príhovore Emmanuela Macrona, ktorý sa vôbec nevyjadril k vzdelávaniu, pričom študenti už dva týždne vyjadrujú svoju nespokojnosť a hnev.
Po prvýkrát spolupracovali spolu tri študentské organizácie – UNL, nezávislá a demokratická stredoškolská federácia (FIDL) a Všeobecná únia študentov stredných škôl (SGL). Vo “výzve na všeobecnú mobilizáciu”, ktorá sa dnes zverejnila v sociálnych sieťach, žiadajú o prijatie predsedom vlády v najbližších dňoch.
V tomto texte vyjadrujú tri odbory svoju podporu hnutiu “žltých viest”, najmä v otázkach kúpnej sily, ale aj odmietnutie vládnej vzdelávacej politiky.
 
Príspevok Francúzsko, nový deň mobilizácie stredných škôl: 450 stredných škôl malo narušené vyučovanie, 60 škôl bolo blokovaných zobrazený najskôr Hlavné správy.