Paríž/Washington 12. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)

Už  budúci týždeň, 20. januára bude slávnostne uvedený do úradu 45-ty prezident USA Donald Trump. Francúzsko oznámilo, že na inauguráciu amerického prezidenta nepošle žiadnu delegáciu zastupujúcu krajinu galského kohúta. Denník le Figaro oznámil, že jediným oficiálnym zástupcom krajiny na ceremónii, bude francúzsky ambasádor vo Washingtone, Gérad Araud.

Na snímke novozvolený americký prezident Donald TrumpNa snímke novozvolený americký prezident Donald Trump

Francúzska vláda týmto rozhodnutím vyvolala búrlivé reakcie. Hovorca Françoisa Fillona, pravicového kandidáta na post francúzskeho prezidenta, ktorý je označovaný za pravdepodobného víťaza, Thierry  Solere sa k tomuto oznámeniu vyjadril: “Francúzsko prítomné na Castrovom pohrebe a absentujúce na inaugurácii Donalda Trupma. Poľutovaniahodné.“

Les Echo cituje i vyjadrenie významného člena Republikánov Erica Ciottiho: “Socialistické Francúzsko bude chýbať na Trumpovej inaugurácii! Účasť na Castrovom pohrebe bola bez pochýb užitočnejšia!“

Pridal sa i Sébastien Huyghe, vice-prezident za región Haute–de–France, čo je v podstate okolie Paríža: “Po 4,5 roku mandátu Françoisa Holland stále nepochopil, že reprezentuje Francúzsko a nie ideológiu.“

Vášne tlmí samotný francúzsky ambasádor v USA, Gérard Araud, ktorý vysvetľuje, že inaugurácia amerického prezidenta je čisto národnou záležitosťou na, ktorej sa nezúčastňujú zahraničné delegácie a pozvaní sú iba veľvyslanci.

Les Echos uvádza, že ani bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa v roku 2009 nezúčastnil Obamovej inaugurácie s vysvetelním, že to nie je zvykom.

Le Figaro informuje, že pozvánku na ceremoniál obdržal kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý však oznámil, že je zaneprázdnený a mexický prezident Enrigue Peña Nieto, ktorý pozvanie prijal.

Francúzsky ambasádor Araud, ktorý reagoval po víťazstve Donalda Trumpa slovami: “Svet sa rúca pred našimi očami”, a ktorý neskôr svoj tweet vymazal, dostal v posledných týždňoch, podľa informácii  týždenníka Le Figaro, žiadosť od francúzskych politikov, aby sa na inaugurácii zúčastnil. Le Figaro uvádza, že Araudovi sa len s veľkými ťažkosťami podarilo zohnať miesto. Nakoniec mu pomohol nemenovaný americký politik, ktorého manželka sa ceremónie nemôže zúčastniť.

Katarína Hanzlíková