Paríž 16. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Amel Emric)
 
Ešte pred zvyšnými 23 mesiacmi strávenia vo väzení známy islamista Djamel Beghal opustil väzenie a úrady ho deportovali do Alžírska, kde ho pravdepodobne tiaž čaká väzenie, píše francúzsky denník Le Figaro

Ilustračné foto

Djamel Beghal bol ešte v roku 2005 odsúdený za prípravu samovražedného atentátu na americkom veľvyslanectve v Paríži. Je tiež považovaný za mentora Cherifa Kouachiho a Ameda Coulibalyho, ktorý zaútočili na redakciu Charlie Hebdo a Hypercacher v roku 2015.
Už po odňatí francúzskej štátnej príslušnosti v roku 2007, ktorú získal v roku 1995, sa Francúzsko s Alžírskom mali dohodnúť na jeho vyhostení. Ale až teraz, včasráno v pondelok 16. júla 2018  bol 52-ročný Beghal prepustený z francúzskeho väzenia Vezin-le-Coquet, prevezený na letisko Charlesa de Gaulleho, odkiaľ lietadlo s ním na palube vzlietlo krátko po pol jedenástej do Alžírska.
Podľa informácií francúzskeho denníka by mal Djamel Beghal po príchode do Alžírska stráviť vo väzení ešte 20 rokov. V roku 2003 ho totiž v neprítomnosti odsúdil alžírsky súd za činy siahajúce až do roku 2001. No už aj predtým vykonával teroristickú činnosť a riadil teroristickú bunku počas svojho pobytu v Londýne od roku 1998.
Svojím zapojením v rôznych islamistických hnutiach sa už polovice 90. rokov stal hrozbou a viacero krajín ho označovalo za nebezpečného. Aj keď bol vo väzení, udržiaval kontakt s islamistami a pripravoval rôzne akcie.
 
Príspevok Francúzsko deportovalo známeho teroristu do Alžírska, kde mu hrozí väzenie zobrazený najskôr Hlavné správy.