Paríž 7. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Michel Euler)

Potom, ako dvaja muži vo veku 22 a 28 rokov boli usvedčení z pohlavného styku s 11-ročnými dievčatami, chce vláda vo Francúzsku určiť konkrétnu vekovú hranicu na zákaz sexuálnych vzťahov medzi dospelými a maloletými
Na snímke francúzsky premiér Édouard Philippe

Táto otázka sa dostala do popredia potom, čo francúzske zákony umožnili dvom mužom uniknúť obvineniam zo znásilnenia, keď boli obvinení zo sexu s maloletými dievčatami, pretože súd zistil, že nešlo o “hrozby, násilie či vynucovanie”.
Minulý mesiac však súd vyhlásil, že aj napriek tomu by malo ísť o znásilnenie a presunul súdne konanie na vyššiu inštanciu. Odvtedy zákonodarcovia a skupiny na ochranu detí naliehajú na vládu, aby stanovila vekovú hranicu.
Skupina siedmich odborníkov z oblasti detskej výchovy, medicíny a súdnictva predstavila v pondelok 5. marca francúzskemu premiérovi Edouardovi Filipovi odporúčanie, aby sa akýkoľvek pohlavný styk medzi plnoletým a maloletým mladším ako 15 rokov považoval za znásilnenie, aj keď to nebolo sprevádzané násilím, nátlakom, vynucovaním a pod.
Analýza podporuje nedávne vyhlásenia štátnej tajomníčky pre rovnosť pohlaví Marlene Schiappaovej a ministerky zdravotníctva Agnès Buzynovej. Vládny návrh zákona bude predložený 21. marca.
“Po občianskych konzultáciách po celom Francúzsku a záveroch znaleckého posudku, vláda sa rozhodla zachovať vek 15 rokov,” potvrdila Schiappaová pre agentúru AFP.
V novembri 2017 aj prezident Emmanuel Macron hlasoval za hranicu 15 rokov, ale ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová však naďalej uprednostňuje 13 rokov, podobne ako nedávno parížsky prokurátor François Molins.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.