Paríž 26. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michel Euler)

Francúzsko je pripravené spolupracovať s novým britským premiérom Borisom Johnsonom, Paríž a ani žiadna ďalšia krajina Európskej únie však nebude nanovo rokovať o ťažko dosiahnutej dohode o brexite. Uviedla to v piatok francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová, píše agentúra Reuters

Na snímke Emmanuel Macron

De Montchalinová dodala, že prezident Emmanuel Macron bude s Johnsonom o otázkach súvisiacich s brexitom hovoriť v nasledujúcich týždňoch.

Ministerka zdôraznila, že nové prerokovanie rozvodovej dohody, na ktorej sa dohodli Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová a Únia, nie je témou dňa, obe strany však majú stále o čom hovoriť.

“To, o čom treba stále rokovať, sú budúce vzťahy,” uviedla de Montchalinová v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas France 2 s tým, že Paríž chce s novým britským premiérom spolupracovať. “Musíme vytvoriť pracovné vzťahy a neskĺznuť k hrám, gestám a provokáciám.”

Bezprostredne po stredajšom vymenovaní do úradu vystúpil Johnson s prejavom, v ktorom prisľúbil, že Británia opustí Európsku úniu v dohodnutom (posunutom) termíne 31. októbra, bez akýchkoľvek “‘ak’, ‘a’ či ‘ale’”. Zároveň vyhlásil, že s Európskou úniou vyrokuje “novú a lepšiu” dohodu o brexite.

Podľa de Montchalinovej 31. október nie je nemenným termínom a červené čiary “iba vytvárajú napätie v diplomacii”. Zopakovala však, že Británia musí mať na ďalší odklad dobrý dôvod, pokiaľ si to bude nakoniec želať.

Dosluhujúci šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker v telefonáte s Johnsonom povedal, že o zmluve o odchode Británie z Európskej únie sa už nebude rokovať. Existujúcu dohodu nazval tou “najlepšou a jedinou možnou”.

Podobne sa tento týždeň vyjadril aj írsky premiér Leo Varadkar. Bez toho, že by Londýn akceptoval tzv. írsku poistku, dohoda o vystúpení z Európskej únie a ani následná dohoda o obchodných vzťahoch nebude.

Írska poistka (backstop) má zabrániť opätovnému zavedeniu kontrol na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj