Paríž 31. august 2017 (HSP/RT/Foto:Twitter)

Niekoľko stoviek aktivistov odišlo do ulíc parížskeho predmestia a protestovalo proti novým pracovným reformám, ktoré uľahčia spoločnostiam zamestnávať a vyhadzovať pracovníkov. Ľudia zároveň obviňujú prezidenta Emmanuela Macrona, že nezastupuje ľudí

„Macron zastupuje veľkých šéfov a tých, ktorí chcú znížiť verejné služby, sociálnu ochranu a všetko, čo dosiahli pracovníci, “uviedol jeden z protestujúcich.
Hnutie podnikov vo Francúzsku (MEDEF) robí svoje vlastné požiadavky na vládu Macrona, pretože pracuje na reforme zákonníka práce krajiny. V rozhovore pre rádio Europe 1 podpredseda MEDEF Thibault Lanxade potvrdil, že jeho organizácia má veľkú “dôveru” v reformy Macrona.

Protestujúci sa však domnievajú, že MEDEF, ktorý zastupuje viac ako 750.000 spoločností všetkých veľkostí, nepredstavuje záujmy pracovníkov.
“Ide o ideológiu. Aby mohli ľahšie prepúšťať pracovníkov. V skutočnosti sa chcú úplne zbaviť ochrany zamestnancov. Je to veľký útok na hierarchiu,” dodal ďalší protestujúci.

Reformovanie prísnych pracovných zákonov krajiny je jednou z priorít Macrona. V utorok jeho vláda začala posledné kolo rozhovorov so zástupcami odborov o liberalizácii pracovných zákonov. Vláda dúfa, že zníži mieru nezamestnanosti vo Francúzsku o 9,5 percent.
Socialistická vláda Francoisa Hollandeho vyvolala mesiace protestov, keď sa minulý rok snažil presadiť menej ambiciózny pracovný zákon.

Teraz sa Macron snaží poskytnúť zamestnávateľom väčšiu právomoc pri rokovaniach o pracovných podmienkach s pracovníkmi. Avšak tieto právomoci do značnej miery znížia váhu odborov. 39-ročný bývalý investičný bankár tiež chce obmedziť odškodnenie, ktoré súdy udeľujú v prípadoch prepustenia pracovníkov. Konečná verzia reforiem bude predložená 31. augusta.
Odbor CGT už 12. septembra vyzval na masívnu celoštátnu demonštráciu. Force Ouvriere (FO), tretia najväčšia odborová organizácia vo Francúzsku, odmietla výzvu na účasti. Napriek tomu sa očakáva, že po uliciach bude pochodovať obrovský počet nespokojných zamestnancov.