Paríž 16. mája 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Koji Sasahara)
 
Dolná komora francúzskeho parlamentu v noci na stredu v prvom čítaní schválila návrh na sprísnenie zákona týkajúceho sa znásilnenia neplnoletých osôb. Poslanci však nezadefinovali minimálny vek potrebný na slobodné rozhodovanie sa o sexuálnom styku

Ilustračné foto

Hlasovaniu predchádzala búrlivá päť hodín trvajúca rozprava, ktorá sa skončila v stredu skoro ráno.
Poslanci sa potom v hlasovaní vyslovili proti prijatiu zákona, ktorý by vo Francúzsku prvýkrát stanovoval minimálny vek potrebný na slobodné rozhodovanie sa o sexuálnom styku s dospelou osobou. V návrhu sa uvádzala veková hranica 15 rokov.
Poslanci však schválili pozmeňujúci návrh, na základe ktorého možno pohlavný styk medzi dospelou a maloletou osobou do 15 rokov považovať za znásilnenie, ak “obeť nemá rozlišovacie schopnosti nevyhnutné na súhlas” s podobnými činmi. Podľa navrhovaného zákona môžu sudcovia rozhodnúť, že znásilnenie je výsledkom “zneužitia zraniteľnosti” obete.
Návrh zákona zakazuje pohlavný styk medzi dospelým a maloletým mladším ako 15 rokov, ale pripúšťa možnosť, že maloletý mladší ako 15 rokov môže súhlasiť so stykom. V takýchto prípadoch by to bolo klasifikované ako “sexuálne násilie”. Maximálny trest odňatia slobody sa zdvojnásobil – na desať rokov.
Znásilnenie detí mladších ako 15 rokov sa trestá 20 rokmi väzenia.
Ľudskoprávne skupiny a časť opozície označili navrhované zmeny za kontroverzné a vyjadrili nespokojnosť s ich prijatím. Obávajú sa, že nový zákon bude sudcov viesť k tomu, aby pohlavné zneužívanie kvalifikovali ako sexuálny útok, nie ako znásilnenie.
Zákonom “Schiappa”, nazvaným po štátnej tajomníčke pre rovnosť mužov a žien Marlene Schiappovej, sa teraz bude zaoberať Senát, dodala agentúra AP.
Návrh zákona vznikal v čase, keď súdy vo Francúzsku v dvoch prípadoch odmietli trestne stíhať dospelých mužov, ktorí mali pohlavný styk s 11-ročnými dievčatami, keďže súdy nevedeli dokázať, že ich muži k tomu prinútili. Prípady vyvolali vo Francúzsku pobúrenie.
Zákon získal na dôležitosti aj v súvislosti s rastúcim počtom odhalených prípadov sexuálneho násilia v šoubiznise a politike, čo spustil škandál okolo amerického producenta Harveyho Weinsteina.
 
Príspevok Francúzski poslanci sprísnili zákon ohľadom znásilnenia neplnoletých osôb zobrazený najskôr Hlavné správy.